ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 14:29

Londra'da yeni Türk sivil toplum kuruluşu

Londrada yeni Türk sivil toplum kuruluşu


İngiltere’nin başkenti Londra’da TURKUAS-UK adıyla yeni bir sivil toplum örgütü kuruldu. Profesör Mustafa Camgöz başkanlığında çalışmalarına başlayan 12 kişilik birliğin tanıtımı, Imperial College’da yapıldı. Büyükelçi Ünal Çeviköz ve Başkonsolos Ahmet Demirok’un da katıldığı toplantıda, İngiltere Türkleri’nin “stratejik hamlesi” olarak lanse edilen yeni oluşumun öncelikle “eğitim ve aile”, “İngiliz sistemine bağlanmak” konularını hedeflediği bildirildi.

İngiltere Türklerinin stratejik hamlesi olarak tanımlanan, Türkçe Konuşan Topluluklar Asamblesi TURKUAS – UK’nin resmi tanıtımı dün Imperial College’in Sir Alexander Fleming binasında gerçekleşti. Etkinliğe Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz, Elçi Müsteşar Fatih Ulusoy, Başkonsolos Ahmet Demirok, Büyükçilik Müşaviri Orçun Başaran, Kültür ve Turizm Müşaviri Tolga Tuyluoğlu, Eğitim Müşaviri Atilla Toprak’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda Türk sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri katıldı.

Turkuas’ın başkanı Prof. Mustafa Camgöz, 42 yıllık İngiltere yaşamında bugünün en önemli ve en özel gün olduğunu belirterek başladığı tanıtım konuşmasında, Türkiye ile İngiltere arasındaki stratejik ortaklığın ilişkilerin siyasi ekonomik, sosyal ve kültürel boyutlarını zenginleştirdiğine dikkat çekti. Camgöz, İngiltere’de yaşayan toplumun da ortak değerlerini temsil edebilecek, sivil toplum kuruluşları arasında (STK) eşgüdümü sağlayacak, ortak projeler üretilmesine yönelik istişare platformu görevi görecek, karşılaşılan ortak sorunlara etkin çözümler üretebilecek, İngiliz makamlarına muhatap tüzel kişiliği haiz yeni bir çatı sivil toplum kuruluşu oluşturulması gereği ortaya çıktığı için bu amaca yönelik olarak Turkuas’ın kurulduğunu açıkladı.

BÜYÜKELÇİ ÇEVİKÖZ: KEŞKE BURADA KALICI OLSAYDIM

Tanıtım etkinliğinde söz alan Büyükelçi Ünal Çeviköz, Başkonsolos Ahmet Demirok ile birlikte böylesine bir beraberlik tablosunu bir arada görmeyi uzun zamandır arzuladıklarını belirtti. Çeviköz, "Bugün sizinle gurur duyuyorum ve kendimi ait hissediyorum. Bizler geçiciyiz, sizler kalıcısınız. Ancak bu güzel tablo karşısında bir an ‘keşke ben de burada kalıcı olsaydım’ diye düşündüm. Bir araya geldiğiniz için çok mutluyum. Eğitim, bütünleşme ve tanıtım misyonu çok önemli. Siz bir dernek değil, vakıfsınız. Onların ötesinde dernekleri de kucaklıyorsunuz. Sizi kutlarım. İletişim eksikliğiniz, duyulma eksikliğiniz olmasın diye de şimdi hem Türkçe, hem İngilizce kuruluşunuzu tweet’ledim." diye konuştu.

TOPLUMUN FARKLI KESİMLERİNDEN YÖNETİM KURULU

İngiltere’deki Türk toplumunun çoğunluğunu oluşturan kesimlerin temsilcilerinden, köklü sivil toplum kuruluşlarından ve bireysel olarak toplumsal hizmetleriyle tanınan muteber kamuoyu önderlerinden oluştuğu belirtilen Turkuas’ın kurucuları, Atilla Abacıoğlu, Erdal Doğangüzel, Erdal Koyuncu, Fatih Kahraman, Hakan Camuz, Dr. Hasan Turunç, Hüseyin Keskin, Itır Sökmen, Mehmet Öğütçü, Nazif Akpınar ve Necmi Hasanoğlu’ndan oluştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER