ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Kasım 2014 Cuma 16:40

Küskün köylüleri kaymakam barıştırdı

Küskün köylüleri kaymakam barıştırdı

Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesine bağlı Konarı köyünde 2012 yılında cami genişletme çalışmaları yüzünden çıkan tartışmalar yüzünden görüş ayrılığı yaşayan ve birbirine küserek ikiye ayrılan köy halkını, yeni atanan Kaymakam Ali Altınkaynak barıştırdı.


Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesine bağlı Konarı köyünde 2012 yılında cami genişletme çalışmaları yüzünden çıkan tartışmalar yüzünden görüş ayrılığı yaşayan ve birbirine küserek ikiye ayrılan köy halkını, yeni atanan Kaymakam Ali Altınkaynak barıştırdı.

Köydeki tarihi caminin genişletme çalışmaları sırasında vatandaşlar görüş ayrılığı yaşadı. Daha sonra bir yangından dolayı kullanılamaz hale gelen bu camiyi yeniden yaptırmak isteyen köylüler, iki farklı dernek kurdu. Yaşanan rekabet yüzünden köy halkı ikiye ayrılarak, kendilerince oluşturdukları iki farklı mescitte, namaz kılmaya başladı.

İscehisar ilçesine bir ay önce atanan Kaymakam Altınkaynak, Konarı Köyü Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Konarı Hayra Hizmet Derneği başkanlarıyla görüşerek, barış çağrısı yaptı. Kaymakamın bu çağrısına olumlu yanıt veren dernek başkanları cuma namazında köylüleri tek mescitte topladı.

Cuma namazını kıldıran İlçe Müftüsü Talha Demirkaya da vaazında birlik berberlik çağrısı yaptı.

Kaymakam Altınkaynak, Cuma namazı çıkışında yaptığı açıklamada, köyde yaşanan anlaşmazlığa değinerek, "İnsanların ibadet yerleri ayrılınca, selamı da azalmış, iletişim azalınca da dedikodularla aralarda nifaklar artmış" dedi.

Dernek başkanlarını önce makamında bir araya getirdiğini anlatan Altınkaynak, şöyle konuştu:

"Köylüleri cuma namazında bir araya getirdik. Bütün köylümüz bir arada olduğu için İscehisar'a geldiğimden beri en mutlu günü yaşıyorum. Bizim için en önemlisi burada insanların birlik içince huzur içerisinde yaşamasıdır. Zaten aynı köyün insanları, çoğu akraba olan kişiler bugün birliği beraberliği sağlamış oldular. Dernek başkanlarımız da hoşgörülü davrandı. Geçmiş defteri kapatalım dedik, kimse itiraz etmedi. Bundan sonra da inşallah beyaz sayfalarla beraber kendileri gidecekler. Bende ilçe kaymakamı olarak elimden geleni yapacağım."

Köydeki iki dernek feshedilerek birlikte çalışacaklar

Yeni yaptırılan caminin açılması için de ellerinden geleni yapacaklarını bildiren Altınkaynak, şöyle devam etti:

"Yanan caminin minareleri bile birbirinden farklı. Bunlar bile farklı dedikodulara sebep olabiliyor. 'Biri diğerinden neden büyük' diye, köyde huzursuzluk olduğu, minarelerin boylarından bile belli oluyor ama bundan sonra onları da görmeyeceğiz. Köylümüz elele verip, saflarını sıkı tutacaklar ve daha bir muhabbetle hep beraber olacaklar."

Konuşmasının ardından Altınkaynak, Konarı Köyü Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Şükrü Köken ve Konarı Hayra Hizmet Derneği Başkanı Kasım Er'i barıştırdı. Tokalaşan Köken ve Er, derneklerini feshedeceklerini yeni cami için kurulacak yeni dernekte birlikte çalışacaklarını bildirerek, helalleşti.

Daha sonra Kaymakam Altınkaynak, köylülerle birlikte yeni yapılacak cami inşaatını ve yangından dolayı zarar gören tarihi camiyi inceledi.

Köylüler ise yaşanan barıştan dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER