ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2014 Perşembe 13:38

Kuraklığın etkisi mayısta görülecek

Kuraklığın etkisi mayısta görülecek


Bu yıl kış aylarının mevsim normallerinden daha sıcak geçmesi, yağışın az olması nedeniyle yaz mevsiminin kurak geçmesi bekleniyor. Türkiye’nin bereketli topraklarının yer aldığı Adana’nın en büyük yağ üreticilerinden Sunar Grup’un amiral gemisi Elita Gıda’nın Genel Müdürü İbrahim Ethem Can, kuraklığın etkisinin mayıs ayından itibaren görüleceği uyarısını yapıyor.

Sunar Grup, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere Brezilya’dan Güney Kore’ye kadar 80’in üzerinde ülkeye; un ve yem, nişasta ve nişasta bazlı ürünler, sorbitol, mısır yağı başta olmak üzere bitkisel sıvı yağlar ile ev dışı tüketime yönelik margarinler, taze meyve çeşitleri gibi geniş ürün yelpazesiyle ihracat yapıyor.

Tarıma dayalı ekonomiye katkısı ile ön plana çıkan Sunar Grup’un amiral gemisi olarak nitelenen şirketi Elita Gıda AŞ’nin Genel Müdürü İbrahim Ethem Can, Türkiye’de yaşanan kuraklığın etkilerinin mayıs ayından itibaren görülmesini beklediğini söylüyor. Buğdayda Çukurova Bölgesi’nde tarlalardaki bozulma nedeniyle yüzde 10-15’lik bir ekim alanı azalması yaşandığına işaret eden Can, “Şu anda rekolte düşüşü yok. Çünkü çiftçi bozulan ürünlerin yerine farklı ürünler ekerek kaybını telafi etme yoluna gitti. Kuraklığın etkisiyle rekoltede düşüş olup olmayacağını mayıs ayında göreceğiz.” diyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER