ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 19:23

Kültür mantarı üretimi 5 bin kadına iş istihdamı sağlıyor

Kültür mantarı üretimi 5 bin kadına iş istihdamı sağlıyor


Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Orhan Özçatalbaş, kültür mantarı üretiminin kadın istihdamı bakımından önemli bir sektör olduğunu bildirdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Özçatalbaş, 21 bin nüfuslu Korkuteli'den bin 300 ailenin geçimini kültür mantarı üretiminden sağladığını söyledi. Özçatalbaş, Korkuteli'nde kültür mantarı üzerinde yaptıkları araştırmada halkın yüzde 68'nin beyaz altın diye tabir edilen kültür mantarı üretimini ikinci eş olarak gördüğünü kaydetti.

Korkuteli'nin mantar üretimine bağlı yıllık 4 ile 5 bin kadına iş istihdamı sağladığını belirten Özçatalbaş, bunun aynı zamanda kadınların iş istihdamı hususunda model oluşturduğunu ifade etti. Korkuteli'nde mantar üretiminin markalaştırılması gerektiğinin altını çizen Özçatalbaş, "Korkuteli mantarda artık kendi marka değerini ortaya çıkarmalı. Bu bağlamda yeni jenerasyon üretiminde marka değeri oluşumunun tüm altyapılarını oluşturmalı. Kalite onayı aynı zamanda marka oluşumunu sağlar. Üretim iyi tarım uygulamaları kapsamında yapılmalı. İyi tarım uygulamaları kapsamında üretim Korkuteli mantarı markasını doğuracaktır. Bu aynı zamanda mantar üretiminde kalıcı olmayı sağlayacaktır." ifadesini kullandı.

Özçatalbaş, Korkuteli'nin mantar üretimine bağlı yıllık 4 ile 5 bin kadına iş istihdamının önemli olduğunu, üretimde profesyonelleşme ile daha da artış göstereceğini ifade etti.

Türkiye'de mantar tüketiminin Avrupa Birliği(AB) ülkelerine göre düşük olduğunun altını çizen Özçatalbaş, ülkede kişi başı düşen mantar tüketimin 650 gram, AB ülkelerinde ise 3 kilogram olduğunu kaydetti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER