ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 14:11

Kültepe Kaniş Karum kazıları devam ediyor


Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri’nin tarihi zenginliklerinin başında gelen Kültepe Kaniş-Karum Ören Yeri’ndeki kazıları gerçekleştiren ekiple makamında bir süre görüştü.

Kültepe Kaniş - Karum Ören Yeri’ndeki kazıların Şeref Başkanı Prof. Dr. Kutlu Emre, Kazı Heyeti Başkanı ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ile kazı heyetinde yer alan Japonya Notre Dame Seishin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ryoichi Kontani, ziyarette, kendilerine desteğini esirgemeyen Vali Düzgün’e teşekkür ederek, Kültepe’deki kazıların Kayseri’ye kar düşene kadar devam edeceğini bildirdi.

Kazı çalışmaları hakkında bilgiler veren Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Vali Düzgün’ün Kültepe kazılarına daha önceki Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü görevi sırasında da büyük önem ve destek verdiğini ve bu durumun kendilerine moral olduğunu belirterek, Eylül ayında Kültepe ile ilgili kapsamlı bir değerlendirme toplantısı yapmayı planladıklarını açıkladı.
21 – 23 Eylül tarihlerinde kazıların devam ettiği Kültepe’de, sadece buradaki kazılara katılmış 40 bilim adamının katılımıyla düzenlenecek değerlendirme toplantısına Vali Düzgün’ü de davet eden Prof. Dr. Kulakoğlu, bu sayede 1948 yılından beri devam eden çalışmalarla ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapma imkânı bulunacağını ve bunun uluslar arası camiada paylaşılacağını vurguladı.
Tarihçi konuklarına, Kültepe kazılarının İnsanlık tarihinin ortaya çıkarılmasında çok önemli bir yeri olduğunu ifade eden Vali Düzgün, Kültepe Kaniş/Karum’un Kayseri’nin en önemli tarihsel zenginliklerinden olmasının yanı sıra dünya tarihinin de aydınlatılması noktasında çok önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti.

Vali Düzgün, “Kültepe Kaniş/Karum’daki tabletlerden pek çok ticari anlaşmalar yapıldığını görüyoruz. 66. yılına giren kazı çalışmalarında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kazı çalışmalarında büyük emeği geçip de bugün aramızda olmayan değerli büyüklerimizi de rahmetle anıyorum.” diye konuştu.

Kayseri Sivas karayolunun 20. kilometresinde yolun 2 kilometre kuzeyinde bulunan Kültepe Kaniş Karum Ören Yeri’nde 1948 yılından beri sürdürülen kazı çalışmalarında bugüne kadar Asurlu tüccarlara ait 23 bin 500 adet tablet bulunmuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER