ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 21:12

Kullanılmayan ilkokulu müze olacak

Kullanılmayan ilkokulu müze olacak


Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Side'de uzun yıllar eğitim ve öğretim hizmeti vermiş ilköğretim okulu kent müzesine dönüştürüleceği belirtildi.

Side Belediyesi, Manavgat Milli Eğitim Müdürlüğü'nden tahsis ettirdiği yarımada içinde uzun yıllar ilkokulu olarak hizmet veren binayı kent müzesi yapacağını bildirdi. Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, yaptığı açıklamada, eski ilkokul binasının kent müzesi olması için yaptıkları başvurunun Antalya Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandığını söyledi.

Başkan Uçar, restorasyon çalışmalarının başlatıldığı Side Kent Müzesi projesinin sponsorluğunu Barut Hotels Grubu'nun üstlendiğini kaydetti. Kuracakları kent müzesiyle 3 bin yıllık geçmişi ile Anadolu'nun en önemli antik liman kentlerinden biri olan Side'nin geçmişten günümüze biriktirdiği kültürel mirası korumak istediklerini belirten Uçar, kurulacak kent müzesinin aynı zamanda Side'nin kent belleğini oluşturacağını vurguladı.

Kent müzesinde 2 sergi salonu, yönetim bölümü, danışma ve kitap satış kısımlarını kapsayan giriş holü ve deponun bulunacağını anlatan Uçar, müzede heykeller, fotoğraflar yanı sıra Side Antik Kent haritası, Selimiye köyü haritası, Side ile ilgili kitaplar ve birçok görsel malzeme bulunacağını ifade etti. Uçar, "Yine bir ilke imza atarak, sahip olduğumuz kültürel mirasın bilinciyle büyük bir proje başlattık. En kısa sürede hayata geçirmeyi planladığımız Kent Müzesi Projesi Türkiye'de ilk kez bir belde belediyesi tarafından gerçekleştirilecek. Söylemekten gurur duyuyorum ki, yine Side halkı ve yatırımcılarımızla birlik ve beraberlik içinde yürüttüğümüz bu proje, Side’nin hak ettiği önem ve tanınırlığı açısından güçlü bir pencere daha açacak. Başta Barut Oteller Grubu olmak üzere, projeye destek ve gönül veren herkese teşekkürlerimi iletirim." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER