ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 17:27

Küçük sermayelerle iş yapma dönemi bitti


Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) Başkanı Osman Reis, küçük küçük sermayelerle iş yapma devrinin sona erdiğini söyledi


KASİF, KASİAD ve Dünya Gazetesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Değişen Dünya Piyasalarında Rekabetin Önşartı; İşbirliği, Güçbirliği ve Ortaklık’ konulu konferans Samsun’da yapıldı. Dünya Gazetesi Yazarı ve Yönetim Danışmanı Dr. Rüştü Bozkurt konuşmacı olarak katıldığı ve KASİAD toplantı salonunda düzenlenen konferansı çok sayıda işadamı, sanayici ve esnaf dinledi. Dr. Rüştü Bozkurt konuşmasında ortaklıkların ciddi sözleşmelerle ayakta kalacağına dikkat çekti.

Konferansta konuşan Dr. Rüştü Bozkurt, dünya ekonomisinde çok hızlı gelişmelerin oluşturduğu yeni rekabet koşullarını anlatarak, bu rekabetin 3 temel şartının bulunduğunu belirtti. Birinci şartın; ‘rekabet edilebilir ölçek’ olduğunu, ikinci şartın ‘rekabet edilebilir teknolojik donanım’, üçüncü şartında ‘dünya rekabetinin gerektiği bakış açısı ve yönetim anlayışı’ olduğunu iddia etti.

Bozkurt, rekabet edebilir ölçek oluşturmak için Türkiye’de işletme ölçeklerinin ciddi biçimde gözden geçirmek gerektiğini, çok küçük ölçekli olan işletmelerimizi işbirlikleri ve ortaklıklarla büyütme aşamasında olduğumuzu ileri sürdü.

Türkiye’de ortaklıkların uzun ömürlü olmamasının ‘başlangıç noktasına hassas bağlılık ilkesine’ uymamak olduğuna belirterek, “Bizde ortaklıkların çoğu ciddi bir öngörme ve önlem alma disiplininden yoksundur. Birkaç kişi bir araya gelerek akla gelen ciddi bir fikre dönüşmemiş, ayrıntı bilgisinden yoksun ilke ve kuralları belirlenmemiş, hukuki çerçevesi iyi çizilmemiş, teknik koşulları yeterince irdelenmemiş, sosyal, siyasi ve sınıfsal bağlamda gerektiği kadar sorgulanmamış, finansal ihtiyaçların karşılanabilirliği üzerinde kafa yorulmamış bir anlayışla oluşturulmuyor. Genel algı olarak işler hep iyi gidecekmiş gibi bir yaklaşımla ortaklıklar kuruluyor. İş yaşamının tornistanlı bir gemi olmadığı, inişli-çıkışlı olduğu adeta unutuluyor. İşin gelişmesine ilişkin hayaller kuruluyor, angajmanlara giriliyor, ama konjonktür yada genel eğilimler nedeniyle işin aksaması halinde mevcudu koruma, odak değiştirme yada geri çekilme senaryolarına gerekli emek ve zaman ayrılmıyor. Sonuçta duygular üzerinden kurulan ortaklıklar en küçük bir olumsuz rüzgar karşısında bir gazel gibi ortalıkta savruluyor” dedi.

Rüştü Bozkurt konferansta katılımcılara sunulan 16 sayfalık yazılı tavsiye metninde yer alan ortakların eş ve çocuklarının konuyla ilgili bilgilendirilmesinden, ortaklardan birinin ölümüne, ortak yakınlarının işe alım koşullarından baba-oğul ve eş arasında yapılması gereken sözleşmelere kadar yaklaşık 30 kadar ‘ortaklık kurdu’ diye adlandırdığı etkenleri tek tek anlatarak , “Beni onaylamayabilirsiniz. Aklınızı bana emanet ederek beni onaylamanızı asla istemem. Ama ne demek istediğimi anlamaya çalışırsanız; uzun soluklu ortaklıklar kurabilme potansiyeliniz artar diye düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Konferansın açış konuşmasını yapan KASİF Başkanı Osman Reis de, Federasyon olarak bu yılı ortaklık, işbirliği ve güç birliği yılı ilan ettiklerini söyleyerek, “Federasyonumuza bağlı bütün derneklerde Rüştü hocamızla birlikte ortaklıklar üzerine toplantı, panel ve konferanslar düzenliyoruz. Daha önce Samsun, Amasya, Ordu, Tokat, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Sinop, Bafra, Merzifon, Suluova olmak üzere 11 yerde bu toplantıları düzenledik. Samsun’da da bu programın ikincisini gerçekleştiriyoruz. Kısmetse federasyonumuza bağlı tüm derneklerimizde bu programları uygulamak istiyoruz” dedi.

Küçük küçük sermayelerle iş yapma devrinin sona erdiğini, artık küçük olsun benim olsun mantığıyla hareket eden işletmelerin yaşama şansı kalmadığını belirten Reis, “Bu nedenle, “Ortağın mı var derdin var”, “Ortak atın beli kırık olur”, “ortak eve gelin gidilmez” gibi sözlerin son kullanma tarihi çoktan geçti. Hem bu sözlere, geçmişte yapılan hataların zihnimize vurduğu kelepçelere neden takılıp kalalım. Bakınız bizi yoktan var eden Yüce Allah (cc) ‘Biri diğerine ihanet etmediği müddetçe iki ortağın üçüncüsü ben olurum. Biri arkadaşına ihanet etti mi ben aralarından çekilirim.’ buyruğu ile ortaklığın önemine işaret ediyor. O zaman biz de üzerimize düşeni yapmalı, artık “birlikten dirlik doğar”, “bir elin nesi var, iki elin sesi var” gibi atasözlerine hayat kazandırmalı, gençlerimize örnek işletmeler bırakmalıyız” şeklinde konuştu.

Osman Reis sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocukluğundan beri ticaretin içinde olan, birçok ortaklığa imza atan halen daha ortak işletmelere sahip biri olarak, Ortaklığın hiç kolay bir iş olmadığını biliyorum, siz de biliyorsunuz. Ama zoru başarmak için buradayız.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER