ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 21:04

'Koyunculukta Sürdürülebilir Verimlilik'

Koyunculukta Sürdürülebilir Verimlilik


 Vali Selami Altınok, Aksaray’da hayvancılıkta çok büyük gelişmeler olduğunu kaydetti. Altınok, koyunculukta 2005-2010 arasında bir gerileme olduğunu, ancak bunun toparlanması için önemli çalışmalar yapıldığını ve devletin teşvikler verdiğini ifade etti.

Aksaray’da valilik, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 'Koyunculukta Sürdürülebilir Verimlilik' konulu eğitim paneli düzenlendi.
Aksaray Kültür Merkezi’ndeki panele Aksaray Valisi Selami Altınok, Belediye Başkanı Nevzat Palta, AK Parti İl Başkanı Fatih Yıldırıcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bestami Zabun, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Hamit Özkök, çok sayıda üretici ve çiftçi katıldı.

Vali Selami Altınok, konuşmasında, “Kazanamayan ve bu işten yeterli geliri elde edemeyenlerin bu işi sürdürmeleri mümkün değil. İnsanlar kazanıyorsa ve emeğinin karşılığını alıyorsa sektör canlanıyor. 2010’dan itibaren koyunculuk sektörü canlandı. Devlet ciddi destekler verdi ve Aksaray da bundan payına düşeni aldı, faydasını gördü. Bu tip paneller sektöre önemli katkılar sunmaktadır.” dedi.

Başkan Nevzat Palta da bu programın, öncelikle Aksaray’a, çiftçilere hayırlara vesile olmasını temenni etti. Aksaray’ın tarım ve hayvancılık şehri olduğunu ifade eden Palta, yaklaşık yüzde 65-70 civarında insanların büyük bir kısmının hayvancılıkla ve tarımla uğraştığını söyledi. Palta, şöyle dedi:

"Her ne kadar sanayileşmek üzere olan bir şehir de olsa sanayi şehri de olsa Aksarayımızın bir tarafı insanlarımızın bir ayağı şehirde de olsa esnaf da olsa bir ayağı da köydedir. Hayvancılıkla tarımla uğraşır. O açıdan Aksarayımızda tarım ve hayvancılık vazgeçilmez bir öğedir. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. O açıdan ben bu programın, özellikle hayvancılık konusunda güzel hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Son yıllarda hükümetimizin yapmış olduğu güzel çalışmalar, özellikle bu sektöre yapmış olduğu katkıları ciddi anlamda önemsememiz gerekir diye düşünüyorum. Yeterli midir? Tabii ki yeterli olmayabilir ama inşallah bundan sonra yapılan çalışmaların da katkılarında ben inşallah bu sektörün ciddi anlamda önünü açacağı kanaatindeyim. Son yıllarda özellikle tarım konusunda hayvancılık konusunda olsun, özellikle bu sanayi ile ilgili Sütaş olsun ve Sütaş’a benzer diğer sektörlerdeki ciddi yatırımlar olsun, bu sektörün etrafındaki ciddi yansımaların da ben ciddi katkıları olduğu kanaatindeyim. Bundan 2-3 sene önce Sütaş Aksaray’a yatırım yaparken dedim ki o zaman Muharrem Bey vardı. Neden Aksaray’a geliyorsunuz? Dediğim zaman, tabii ki şunu dedi. Aksaray, hakikaten bulunduğu konum itibari ile coğrafi yapısı itibari ile önemli ama Aksaray'da hakikaten hayvancılık olsun, tarım sektörü olsun önemli. Gerçekten de Aksaray, bu sektörün gelişmesi açısından önü açık bir sektör olduğunu özellikle belirtmiştim. Tabii ki burada bir de bakın Sütaş'la beraber diğer sektörler de var. Sadece o sektörün kendi bin - bin 500 çalışanı değil şu anda özellikle bu konuda çiftçi kardeşlerimizin 10 bin'lerce kardeşimize yapmış olduğu katkılarla beraber insanlarımıza iş aş ekmek vermekte. Bu da bunun yansımalarını göstermekte."

Yapılan konuşmaların ardından, Atatürk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nden Prof. Dr. Armağan Hayırlı, 'Yaşam Evrelerine Göre Koyun Besleme ve Yemleme' konusunda bilgi verdi. Prof. Hayırlı'nın açıklamalarının ardından sorucu cevap bölümüne geçilerek ilk oturum kapandı. Panelin ikinci oturumunda ise Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden Doç. Dr. Tolga Karapınar, 'Koyun Hastalıkları' konusunda, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Seyrani Koncagül ise 'Koyunculukta Yetiştirme Sistemleri ve Seleksiyon' konusunda bilgilendirmeler yaptı. Panelin iki oturumunun başkanlığını da Prof. Dr. Veysel Ayhan üstlendi. Panelin bitişinde katkı sunanlara plaket verildi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER