ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 10:07

Köyde sağlık taraması büyük takdir topladı

Köyde sağlık taraması büyük takdir topladı


Mardin Midyat Devlet Hastanesi ile Midyat ve Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği (MİKAD) arasında başlatılan ‘Her Şeyin Başı Sağlık’ projesi Ortaca köyünden başladı. Sağlık taramasını gerçekleştiren heyet vatandaşlardan büyük takdir topladı.

MİKAD ile hastane işbirliğiyle başlatılan projede, Midyat'a yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Ortaca köyüne giden görevliler sağlık taramasına başladı. Köye giden 15 kişilik heyette 2 uzman hekim, 6 sağlık görevlisi, 1 psikolog, 1 eğitim hemşiresi, 1 ebe ve dernek gönüllüleri hazır bulundu.

Köylüler, Ortaca İlköğretim Okulu Müdürü Şehmus Pak ve yardımcısı Murat Aykat tarafından karşılanan heyet, Sağlık Evi’ne geçerek sağlık kontrolüne başladı. Burada bayanların yoğun ilgi gösterdikleri gözlenirken, vatandaşlar uygulamadan dolayı memnun olduklarını belirtti. Program sonunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Eray Aktaş, “Bize bu imkanı sunan hastanemizin yetkililerine ve gönüllülere teşekkür ederiz. Bu tür çalışmaların devam etmesi için üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız.” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERE HİJYEN VE SİGARANIN ZARARLARI ANLATILDI

Yaklaşık 300 öğrencisi bulunan Ortaca İlköğretim Okulu'nda öğrencilere hijyen ve zararlı alışkanlıklar konusu anlatıldı. Eğitim hemşiresi tarafından sinevizyon eşliğinde verilen bilgilerde hijyen konusu ve temizliğin insan sağlığındaki önemi anlatıldı. Zararlı alışkanlıklardan sigaranın bireye ve çevreye verdiği zararlara da temas edildi.

MUHTAÇ VATANDAŞLAR UNUTULMADI

Ayrıca, yapılan sağlık taraması ile öğrencilere verilen seminerlerin ardından heyet, köyde muhtaç vatandaşları ziyaret etti. Yetim, dul ve yardıma muhtaç vatandaşlara; kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma Vakfı müdürlüğünce hazırlanmış çeşitli hediyeler verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER