ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 15:12

KOSGEB ile ESDER arasında işbirliği


 Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, kurum olarak 30 bini hibe olmak üzere, kademeli olarak toplam 100 bin lira destek verdiklerini söyledi.

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği(ESDER) ile KOSGEB arasında eğitim ve işbirliği anlaşması imzalandı. Hamamönü'nde düzenlenen imza töreninde konuşan ESDER Başkanı Mahmut Çelikus, esnafların tarihin eski dönemlerinden bu yana ticaretin yapı taşı olduğunu belirterek, “Esnaflar, ticari hayatı organize ettiği gibi aynı zamanda kültürel ve sosyal hayatın da tanzim edicisidir.” dedi. İmzaladıkları söz konusu protokolle, girişimcilerin 70 saat eğitim alacaklarını ifade eden Çelikus, “Bu eğitimlerle esnafımız rastgele, kara düzen iş yapmayacak. Tekniğe, ilme, fenne dayalı ticari anlayışa da bu destekle beraber başlanmış olacak. Eğitimden sonra hak edene destek verilecek” dedi.

'Yeni nesil esnaf' yetiştirmeyi hedeflediklerini dile getiren KOSGEB Başkanı Kaplan da, “Ahilikten gelen kültüre, müşteri ilişkilerine, inovasyona, pazarlama ilkelere önem veren, etik değerlere bağlı bir neslin yetişiyor olmasına önem veriyoruz" dedi. Yeni nesil KOBİ'lerin kurulması için üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve esnaf odalarıyla da işbirlikleri yaptıklarını kaydeden Kaplan, bu kapsamda ESDER ile imzaladıkları bu protokolü çok önemsediklerini dile getirdi. Kaplan, imzaladıkları bu protokol ile toplam bin girişimciye eğitim vermeyi planladıklarını ifade ederek, "Ortalama olarak, eğitimde başarılı olan katılımcıların yüzde 5 mertebelerinde girişimciye destek vermeyi öngörüyoruz. 30 bini hibe olmak üzere, kademeli olarak toplamda 100 bin lira destek vereceğiz. Verdikleri eğitim ve desteklerle birlikte girişimcilik ruhunun toplumun her kesimine yayılmasını istediklerini belirten Kaplan, bu projenin sonuçlarına bakılarak da ileriye dönük esnaf ve sanatkarlarla ilgili başka projeleri de hayata geçireceğiz. Esnaf ve Sanatkarlar Derneği ile birlikte girişimcilik eğitimlerini yaygınlaştırmayı düşünüyoruz." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER