ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2013 Çarşamba 13:56

Köse'ye 2 milyon liralık damızlık işletmesi


Gümüşhane'nin Köse ilçesinde yaklaşık 2 milyon liraya mal olan 150 büyükbaş hayvan damızlık sığır işletmesi, düzenlenen törenle açıldı.

        İlçeye bağlı Akbaba köyünde Mustafa Alkan'a ait ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında desteklenen tesisin açılışına Gümüşhane Valisi Dr. Yusuf Mayda, Köse Kaymakamı Arif Karaman, Köse Belediye Başkanı Şerif Aygün, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Irkın, işletme sahibi Mustafa Alkan, İl Genel Meclisi üyeleri, kurum amirleri ve davetliler katıldı.

        Vali Dr. Yusuf Mayda, yaptığı konuşmada, 2010 yılında uygulamaya başlanan DAP projelerinden Gümüşhane'de 4 kişinin faydalandığını belirterek, "DAP projelerinden ilimizde 4 kişi faydalandı ve 2012 yılında bu desteklemeler sona erdi. Kelkit'te 120 baş, Şiran'da 120 ve 50 başlık işletmelerin ardından bugün de 150 başlık destekleme ile toplamda bir milyon liraya yakın hibe desteği yapıldı." dedi.

        "VATANDAŞLARIMIZ KÖYLERİNİ TERK ETMESİNLER"

        Devletin teşvik noktasında hibe desteğinde bulunduğunu ifade eden Vali Mayda, açılışını yaptıkları tesisin örnek ve büyük proje olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "Devletimiz, Köse ilçemizde tarım ve hayvancılık konusunda 141 projeye bir milyon 137 bin liralık destek sağlamış. Bizim tavsiyemiz şu: Devletimiz bu tür hizmetlere destek ve her türlü katkıyı yapıyor. Vatandaşlarımız köylerini terk etmesinler. Vatandaşlarımız köylerinde oturup devletin sağladığı bu imkanları kullanırlarsa, kendileri de kazanırlar, çevrelerine de katkıları olur. Örnek bir çalışma olacak. Bu tesisin hayırlı olmasını diliyorum. Devletimiz her zaman bu tip yatırımların arkasındadır."

        Törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Irkın ise işletmeye 636 bin lira hibe desteği sağlandığını belirterek, "Akbaba köyünde kurulan işletmede Mustafa Alkan 30 dekarlık arsası üzerinde 150 başlık ahır, süt sağım ünitesi binası, ot deposu, silaj çukuru ve gübre çukuru bulunmaktadır. İşletmeye Avusturya'dan ithalat yolu ile 150 baş simental ırkı gebe düve getirildi. İşletmede 5 bin litre kapasiteli süt soğutma tankı ve aynı anda 20 hayvan sağabilen sağım ünitesi bulunmaktadır." şeklinde bilgi verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER