ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2014 Pazartesi 15:55

Koruma Kurulu'ndan Kozan’a tam not

Koruma Kurulundan Kozana tam not


Adana Kültür Varlılarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri, Kozan Kalesi röleve, restitüsyon ve restorasyon projesini yerinde inceledi. Üyeler, aylık kurul toplantısını Kozan’da yaptı. Kurul üyeleri, Kozan şehir merkezindeki sokak sağlıklaştırma ve bazı yapıların restoresinin fevkalade başarılı şekilde sonuçlandığını belirtti.

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’ın davetlisi olarak Kozan’a gelen Koruma Kurulu, ilk olarak Yaver’in Konağı’nda aylık toplantılarını gerçekleştirdi. Kozan Kalesi röleve, restitüsyon ve restorasyon projesi hakkında proje müellifi Yavuz Kuytul’nda bilgi alan Kurul üyeleri daha sonra Kozan Kalesi’ni gezdi. Kurul Başkanı Prof. Dr. Tamer Gök, “Kozan Kalesi'nin röleve, restitüsyon ve restorasyon projesi sürecinde ilk aşama olan sürecinde belgeleme çalışmaları belirli bir noktaya gelmiş. Kurulumuz bu projeleri inceleyecek. Tabi incelerken kalenin kendisini görmek ne durumda, bozulan yerler var mı? Neler olabilir o anlamda fikir edinebilmek için yerinde görmemiz gerekiyordu. Kozan Belediyesi’nin kültür varlıklarını yaşatma ve koruma noktasındaki eskiden beri süren çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Kozan şehir merkezindeki sokak sağlıklaştırma ve bazı yapıların restoresi fevkalade başarılı sonuçlanmıştır. Bu topluma yapılan bir hizmettir. Belediyenin bu çalışmaları sürdürmesini diliyoruz.” dedi.

Kozan Kalesi’nin bölgedeki en önemli kalelerden biri olduğunu kaydeden Gök, “Kozan Kalesi 2500 yıllık bir geçmişe sahip olup çeşitli uygarlıklar ve milletler buraya gelmiş ve bu kalede dönem dönem yaşamışlar, işgal etmişler ve sonra ayrılmışlardır. Bugün de Kozan Belediyesi’nin ev sahipliğinde bugün bu kaleyi gezdik. Tabi öncelikle kalemizin korunması gerekiyor. Korunma bilimsel ve teknik çözümler ile mümkün olabilecek. Bunun için çok hassas bir proje çalışması gerekiyor. Sonradan bu kalenin restore edilmesi, onarılması sonrasında ziyarete açılması söz konusu. Bu hükmü bugün kalemizi gezerken gördük. Kozan halkı ve çevre illerden gelen vatandaşlarımız kaleyi gezme arzusu içindeler. Yürüme yolları zorluklarla dolu olmasına rağmen bunları yenmesini beceriyor, aileler geliyorlar ve çıkıp yukarıyı seyrediyorlar. Bu isteği olumlu bir şekilde analiz etmek lazım. Çünkü şu anda kalenin burçları bedenlerinde çökme tehlikeleri var. Bu ziyaret sırasında çocukların kazara düşmesi halinde çok vahim yaralanmalara sebep olabilir. Dolayısıyla proje hazırlama çalışması için de yürüme yolu güzergahının öncelikle tespit edilmesi ve yürüme yolunda rehberlik yapacak bir korkuluk tanzimi gerekir. Her yere insanlar çıkıp her noktadan bakma şeyinde olmamalıdırlar. Allah korusun üzücü kazalar yaşanabilir. Netice olarak bu uzun süren bir çalışmanın başlangıcıdır. Biz Adana Koruma Bölge Kurulu olarak bu uzun çalışmada belediyenin yanındayız ve her zaman için yardımına koşacağız. Bu çalışmanın etaplaşması önemli. Hepsini birden sonlandırmak gibi bir hedef olursa yararlı olmaz. Birinci etapta bir iki yıl içinde insanların buraya ziyareti için bazı önlemlerin gerçekleştirilmesi halinde olumlu bir sonuca yaklaşılmış olur. Daha sonra bazı burçların noktaların ve kulelerin tarihi yapıların kazılması ve sonra onların restore edilmesi söz konusu olabilir. Kozan Belediye Başkanımız Kazım Özgan’a teşekkür ediyoruz. Kozan bize bir adım atarsa biz iki adım atarız. Bu noktada da başarılar diliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kurul toplantısına Kurul Başkanı Prof. Dr. Tamer Gök’ün yanı sıra İstanbul Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Gülsün Tanyeli, Yrd. Doç. Dr. İpek Durukan, Selçuk Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mustafa Tosun, Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. İ. Tunç Sipahi, Gazi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Muhammet Görür, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yrd. Hamza Taşkeser, Mimar Kadir Ateşok, Kurul Müdürü Hasan Batum, Mimar Zehra Tatıl, Kurul Sekreteri Ali Çöloğlu, Adana Müze Müdür Vekili Oya Arslan ve Kozan Belediyesi personeli katıldı.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER