ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2013 Pazartesi 22:34

Körfez Dershanesi'nden seminer


Aydın Körfez Dershanesi, öğrenci velilerine yönelik 'Öğrenci Başarısında Velinin Rolü' konulu seminer düzenledi. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Atatürk Kongre Merkezi’nde yapılan seminerde konuşan Eğitimci-Yazar Ziya Baran, çocuk yetiştirmenin her geçen gün zorlaştığını söyledi.

Baran, çocukların başarılı olması için, motivasyon, anne-babanın tutumu, kitap okuma ve hafızada tutabilme olduğunu ifade etti. Velilere, çocuklarının başarısı için bakış açılarını değiştirmelerini ve televizyondan uzak tutmalarını tavsiye eden Baran, başarısız çocuk ve ailelerinin temelinde de tereddütün temel sebeplerden olduğunu vurguladı.

Baran, "Eskiden velilerin yaptığı gibi ‘saldım çayıra mevlam kayıra' anlayışıyla çocuk büyütme dönemi geçti. Çocukların daha çok korunmaya ve kollanmaya ihtiyacı var. Her insan gibi her anne babanın da çocuğu da değerlidir. Anne baba çocuğuna emin olmayı öğretmelidir. Çocuk zihnini ayakta tutan anne babanın bakış açısıdır. Anne baba çocuğuna, kitap okuyarak örnek olacak. Beyinlerin en iyi geliştiren kitaptır." dedi.

Çocukların televizyondan uzak tutulması tavsiyesinde bulunan Baran, "Almanya’da televizyona aptal kutusu diyorlar. Hakikaten de öyle. Çocuğunuz televizyon karşısına geçtiğinde bir süre sonra bakın, dünya ile ilişkisini kesiyor, kutunun esiri oluyor. Bunun farkına varamayan veliler denesinler ve görsünler. Çocuklarınıza çok televizyon izletmeyiniz." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER