ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:33

Köprübaşı'nda 9 çiftçiye makine ve ekipman dağıtıldı

Köprübaşında 9 çiftçiye makine ve ekipman dağıtıldı


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Manisa’nın Köprübaşı İlçesinde 9 çiftçiye makine ve ekipman dağıtımı yapıldı.

Törende konuşma yapan Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, bakanlığın uygulamış olduğu tarımsal politikalar çerçevesinde, tarım ürünlerinin artması nedeni ile Türkiye’nin dünya üzerindeki yerinin 11. sıradan, 7. sıraya, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında ise 4. sıradan 1. sıraya yükseldiğini söyledi.

Üreten ve geliştirilen tarım ürünlerinin değerlendirilmesi amacı ile kırsal kalkınma yatırımları destek programı çerçevesinde bakanlık tarafından 2007 yılında uygulamaya konulan bir proje kapsamında yüzde 50 hibe desteği ile üreticilere destek sağlanmaya başlandığını hatırlatan Çebi, bu program çerçevesinde 3 proje geliştirilmiş olup, bunlardan birinin ekonomik yatırımlar projesi, diğeri makine ekipman dağıtım projesi, bir diğerinin de basınçlı sulama projesi olduğunu bildirdi. Çebi, bu projeler kapsamında Manisa’da 2007- 2012 yılları arasında 41 milyon TL proje bedeli ile 21 milyon TL hibe desteği sağlandığını ifade etti. Çebi, bu ekonomik yatırımların sonucunda ilde 110 tesis kurulduğunu kaydetti.

2013 yılında ise Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde ilde 4 bin 798 çiftçinin hibe başvurusunun kabul edildiğini aktaran Çebi, “Program kapsamında bakanlığımızca ilimize 3 milyon 268 bin 120 TL bütçe ayrıldı. Ekim ayında 1 milyon 861 bin 278 TL ek bütçe gönderilmiş olup, toplamda 5 milyon 248 bin 806 TL bütçe ilimize tahsis edildi.” dedi.

Çebi, “İl Proje Yürütme Birimi tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda 693 yatırımcının makine ekipman başvurusu programa alındı, ek bütçe tahsis edilmesi sonucunda ise 403 yatırımcı daha yedek listeden programa alındı. Toplam bin 96 yatırımcı makine ekipman desteği almak üzere programa alınmış olup, bin 67 yatırımcı ile süresi içinde hibe sözleşmesi imzalandı. Hibe sözleşmesi imzalayan yatırımcıların makine ekipman satın alma, yerinde tespit ve ödeme işlemleri devam etmekte olup, 2013 Aralık ayı içerisinde bütün ödemeler tamamlanacak.” diye konuştu.

Bu proje ile önemli olanın çiftçileri tarımda mekanizasyonla tanıştırmak olduğunu belirten Çebi, “Bu kapsamda ilimize daha çok yatırımcı ve daha çok teşvik almak istiyoruz. Bunun için tüm çiftçilerimizin il ve ilçe müdürlüklerine müracaatlarını bekliyoruz. İl Müdürlüğü olarak çiftçilerimize gerekli tüm yardımları yapıyoruz.” dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER