ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 13:55

KOOP-İŞ’te toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçlandı

KOOP-İŞte toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçlandı


KOOP-İŞ Sendikası Erzurum Şube Başkanı Osman Tarık Toğrul, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) ile KOOP-İŞ Sendikası arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçlandığını söyledi.

KOOP-İŞ Sendikası Erzurum Şube Başkanı Toğrul, “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün üyesi bulunduğu Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) ile KOOP-İŞ Sendikası arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri sonuçlanmıştır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan üyelerimiz adına yeni kazanımlar elde edilmiş ve kazanımlar sonucunda üyelerimizin net ücretlerinde yaklaşık yüzde 30’luk artış sağlanmıştır. Emekten, emekçiden yana yapılan bu sözleşme tüm üyelerimize hayırlı olsun.” dedi.

ÜYELER SENDİKALI OLMANIN KARŞILIĞINI ALIYOR

Sendikalaşmanın engellendiği sendikalaşmaya karşı işveren baskılarının devam ettiğini belirterek konuyla ilgili şunları aktardı: “Sendikamız sendikasız iş yerlerinde örgütlenmelerine de devam etmekte ve en kısa zamanda bu iş yerlerinde de toplu sözleşme hakları elde edilecektir. Tabi ki üyelerimiz sendikamıza üye olmanın, sendikalı olmanın, sendikal haklarını kullanmanın karşılığını bu sözleşmeler ile alıyorlar, ne yazık ki ülkemizde çalışma hayatındaki sıkıntılar devam etmektedir. Kamudaki kadrolu işçi sayısı gün geçtikçe azalmakta ve Kamudaki işçi ihtiyacı özel sektörde de olduğu gibi esnek, kuralsız ve güvencesiz, asgari ücret,sefalet ücreti ve kölelik düzeni ile çalıştırılan taşeron işçiler ile karşılanmakta ve bu işçilerin sendikalaşmaları engellenmektedir. Diğer bir sorun ise vergi düzenidir. Devlet memurlarına yapılan birçok ödeme gelir vergisi kapsamında değil, ancak aynı şekilde işçiye yapılan ödemelerin tamamı gelir vergisi matrahını etkiliyor ve bunun sonucunda işçi yılın 4. veya 5. ayında bir üst dilime çıkarak yüzde 5 daha fazla vergi ödemeye başlıyor ve 10. aydan sonra bir üst dilime daha çıkarak yüzde 7 daha vergi yükü artıyor. Yani işçi çalıştıkça maaşı vergi yükünden dolayı azalıyor. Memur ise aynı maaşla devam ediyor. Ekonomik kalkınma ve işbirliği örgütü (ODEC)'nün verilerine göre de iş gücü maliyetleri içerisindeki vergisel yük Türkiye de yüzde 38,2, Bu oranla üye olan 34 ülke arasında ülkemiz 17. sıra da yer alıyor. Yani ülkemizde ücretli çalışanlar diğer ülkelere göre çok yüksek vergi ve SGK primi ödüyorlar.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER