ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Ocak 2014 Cuma 18:04

Köln’de anaokulları ve ilkokullar Türkçe konuştu


Almanya'nın Köln şehrinde çocuk yuvaları ve ilkokullar, “Biz Türkçe konuşuyoruz” projesiyle Türkçe konuştu. 2,5 yıl süren ve binlerce etkinliğin düzenlendiği proje ile aile dilinin güçlendirilmesiyle eğitimde başarıya katkı sunuldu.

Projenin final etkinliğinde konuşan Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Uyum Meclisi Başkanı Tayfun Keltek, “Göçmen öğrencilerin eğitimde başarılarının anahtarı anadildir.” dedi. Aile dilinin güçlendirilmesiyle eğitimde başarıyı hedefleyen projede, Türkçe okul eğitim hayatına katıldı. Projeye Köln/Mülheim’daki yedi anaokulu ve iki ilkokul katıldı.

Tayfun Keltek, anadilin merkeze alınması halinde göçmenlerin Almancayı doğru öğrenmesinin güvence altına alınacağını kaydederek, "Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki; Almanca ile anadili paralel öğrenen öğrenciler sadece Almanca öğrenenlerden daha iyi Almanca öğreniyor. Buna rağmen devlet okulları neden hala buna uygun hale getirilmiyor anlamıyorum. Çift dilli eğitim veren iki anaokulundaki çocukların Almancayı daha iyi öğrendikleri tespit edildi.” dedi.

Proje kapsamında 2.5 yıl boyunca 750 Türkçe sesli okuma etkinliği, 10 ebeveyn workshopu, aralarında Karagöz-Hacivat oyunun da olduğu 14 tiyatro, gezi, kütüphanelerde alt çift dilli okuma gerçekleştirildi, binlerce çift dilli broşür dağıtıldı, velilere çocukları çok dilli yetiştirmenin yolları anlatıldı.

EN BÜYÜK ZORLUK TÜRK VELİLERİN İSTEKSİZLİĞİYDİ!

Rein Energie Stiftung Familie’den Gesche Gehermann ise finansal destek sundukları projenin tüm kente yayılması gerektiğini söyledi. Köln Gençlik Dairesi’nden Petra Plura ise “Hepimiz biliyoruz ki; çift dilli büyümenin çocuklar üzerinde gerçekten pozitif etkileri var. üçüncü bir dili daha hızlı öğreniyorlar.” diye konuştu. “Türkçe Konuşuyoruz” projesinin müdiresi Michaela Schmitt-Reiners ise Köln’de göçmenlerin konuştuğu en büyük anadil olduğu için Türkçeyi seçtiklerini aktardı. Proje Koordinatörü Natascha Frölich ise anaokulları ve kurumları çok istekli bulduklarını bildirerek, “En çok velilerde zorlandık. Sürekli telefon etmemiz gerekti." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER