ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2014 Salı 19:29

Kolat’ın kendi kariyeri için usulsüzlük yaptığı iddia edildi


Almanya'nın başkenti Berlin’in Uyum ve Kadından Sorumlu Bakanı Dilek Kolat (SPD), kariyerinin devam etmesi için yerel seçimlerde usulsüzlük yapmakla suçlanıyor.

Bu ayın sonunda Tempelhof-Schöneberg’de yapılacak SPD parti yönetim kurulunun yerel seçimi için Kolat yine başkan seçilmek istiyor. Bunun için 23 Şubat tarihinde kendi bölgesi olan Friedenau’dan aday gösterildi. Bild gazetesi ise 43 Sosyal Demokrat Partilinin Kolat’ın çevresiyle birlikte seçimleri maniple ettiğini iddia etti. Buna göre SPD yerel yönetimdekilerin Kolat’ı seçmek için ikametlerini Friedenau’a aldıkları öne sürüldü.

Bazı SPD’li üyelere göre “Yeni Friedenaulular“ sadece Kolat’ı desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda Kolat ile birlikte uyum içerisinde çalışabilecek olan yerel delegeleri seçecek. İddialar arasında Kolat’ın yakın arkadaşının da seçimlere katıldığı ve Friedenau’da bir adreste ikamet ettiği yer alıyor.Bu adresinde Kolat’ın büro çalışanının özel adresi olduğu ortaya çıktı. Gazeteye göre Kolat’ın yakın arkadaşının ise nüfus dairesine göre Steglitz Zehlendorf’ta yaşadığı kaydedildi.Diğer yandan Kolat’ın sırdaşlarından olan yerel politikacı Orkan Ö.’nün ise üç Türk gencini yerel seçimlerde bir adayı seçmek için “ayarladığı” ifade edildi.

Orkan Ö’nün “Göçmenler İçin Mesleki Kalifikasyon Ağı (BQN)" çalışanı olduğu ve bu kuruluşun Kolat’ın bakanlığından yıllık yaklaşık 500 bin Euro destek aldığı belirtildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER