ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 18:01

Kocaeli Büyükşehir'den okul kantinlerine sıkı denetim


Kocaeli büyükşehir Belediyesi, kentte bulunan okul kantinlerini sıkı denetime tabi tutuyor. 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde bu güne kadar 518 adet kantinde denetim yapıldı. Denetimlerde Milli Eğitim Bakanlığı genelgesi ile getirilen kısıtlamalara ilk ve ortaokullarda yaklaşık yüzde 90 oranında uyulduğu, liselerde ise bu oranın biraz daha düşük olduğu görüldü.

    Kent genelinde yapılan denetimler Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü ile Zabıta Daire Başkanlığı İhtisas Zabıta Şube Müdürlüğü ile ilgili ilçe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülüyor. Yapılan denetimlerde okul kantinlerinin teknik ve hijyenik koşulları satışa sunulan gıda maddelerinin son tüketim tarihleri, üretim ve ithalat izinleri, izlenebilirlikleri, saklama ve muhafaza koşulları inceleniyor.

    Denetimlerde Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca Obezite ile mücadele kapsamında başlatılan 'Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı' gereği okul kantinlerinde satışı yasaklanan yiyeceklere yönelik denetimlere önem verildi. Yapılan denetimlerde okul kantinlerinin büyük çoğunluğunda kola, gazoz gibi gazlı içeceklerin satışının yapılmadığı belirlendi. Ancak aromalı içecekler, aromalı doğal mineralli sular ve aromalı doğal mineralli gazlı içecekler konusunda kantincilerin yeterince bilgi sahibi olmadığı görüldü.

    OKULLARDAKİ ORANLAR

    Yağda kızartmalar ve cipsler okul kantinlerinde satışa sunulmazken, Milli Eğitim Bakanlığı kısıtlamalarından çiğ et ve et ürünlerinin okul kantinlerinde hiçbir şekilde bulundurulmaması, pişirilerek satışa sunulmaması konusunda getirilen kısıtlamalarının yaklaşık olarak yüzde 70-75 oranında sağlandığı tespit edildi. Bu kısıtlamalara uymayan esnaflar konu hakkında bilgilendirildi. Milli Eğitim Bakanlığı genelgesi ile getirilen kısıtlamalara ilk ve ortaokullarda yaklaşık yüzde 90 oranında uyulduğu, liselerde bu oranın daha düşük olduğu görüldü. Çiğ et ve et ürünlerinin okul kantinlerinde bulundurulmaması, pişirilerek satışa sunulmaması, enerji içecekleri, aromalı içecekler, aromalı doğal mineralli içecekler, kola, gazlı meyveli içecekler, meyveli doğal mineralli gazlı içecekler, tonik, yapay soda, aromalı içecek tozları, aromalı şurup, aromalı su, yağda kızartmalar, cipsler ve mısır çerezleri ile ilgili bilgilendirmeler yapılıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER