ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 16:15

Kızılay, Dünya İlkyardım Günü etkinliği düzenledi


Türk Kızılayı Derneği Samsun Şubesi, 14 Eylül Dünya İlkyardım Günü kapsamında ilk yardım ve trafik güvenliğinin önemine dikkat çekmek için bilgilendirme toplantısı düzenledi.

DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen 'Trafik Güvenliği ve İlkyardım' temalı toplantının açılış konuşmasını yapan Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, katılımın azlığından şikâyet etti. Ülke olarak ilk yardım ve trafik konularına önem verilmediğini katılımcıların azlığından belli olduğunu söyledi. Her yıl Eylül ayının 2. Cumartesi gününün 'Dünya İlkyardım Günü' olarak kutlanmakta olduğunu hatırlatan Keskin şöyle konuştu: “Bu yılın teması ‘Trafik Güvenliği ve İlkyardım’ olarak belirlendi. Ülkemizdeki trafik kazalarında; her yıl 4 bin kişi hayatını kaybederken, 250 bin kişi de yaralanıyor. Bu yaralanmaların çoğu kalıcı engeller veya uzun süreli sağlık sorunları ile sonuçlanıyor. Son 30 yılda yaklaşık 160 bin insanımız trafik kazalarında kaybedildi. Trafik kazaları veya acil durum sonrası ilk yardım müdahalesi ve bilinçli ilk yardımcıların olay yerinde bulunması hayat kurtarma zincirinin ilk adımlarının başlatılması açısından çok önemli. Türk Kızılayı, bugüne kadar Kızılay ve gönüllü sağlık personelinden oluşan yaklaşık 1500 İlk Yardım Eğitimcisi yetiştirdi. Bu eğitimciler aracılığı ile ülke düzeyinde sertifikalı ilk yardım eğitimleri verilerek yaklaşık 100 bin kişinin ilk yardımcı olmaları sağlandı.”

Açılış konuşmasının ardından Samsun Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü’nde görevli memurlar MOBESE kameraları tarafından kaydedilen kazaların gösterdi. Sağlıkçılar da ilk yardım konularında bilgiler verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER