ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2014 Cumartesi 14:07

Kırsal kalkınma Tatvan'da masaya yatırıldı

Kırsal kalkınma Tatvanda masaya yatırıldı

40 sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve üyeleriyle aktivistler, akademisyenler, çiftçiler ve köylüler fikir alışverişinde bulundu.


Bitlis’in Tatvan ilçesinde düzenlenen 11. Kırsal Kalkınma ve Tarımda Küçük Aile Çiftliği–Köylü Tarımı Toplantısı'nda, 40 sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve üyeleriyle aktivistler, akademisyenler, çiftçiler ve köylüler fikir alışverişinde bulundu.

Kırsal Kalkınma Girişimi (KKG) kapsamında, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası’nın konferans salonunda düzenlenen toplantıda, “Küçük Aile Çiftliği ve Köylü Tarımı” konusu ele alındı.

KKG’nin toplantılarında, kırsal alanlarda yaşanan sıkıntıları tartışmak, farklı bölgelerdeki kırsal kalkınma faaliyet ve modellerini yerinde görerek tecrübe paylaşımı sağlamak, KKG ve onun geleceğini tartışmak ve genişletmek adı altında üç temel hedef olduğu belirtildi.

Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği, Hüsnü M.Özyeğin Vakfı, Kalkınma Merkezi, Sürdürülebilir Kırsal ve Kentsel Kalkınma Derneği, Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği ile Türkiye Kalkınma Vakfı öncülüğündeki toplantıda kırsal kalkınmada küçük aile çiftçiliğinin yeri, insan hakkı olarak kırsal kalkınma ve onurlu yaşam, Türkiye’de ve dünyada küçük aile çiftçiliği ve yeniden köylülük, kırsalda küçük aile işletmelerinin önemi, Doğu Anadolu Bölgesi’nde küçük çiftçilik bağlamında tarım ve kırsal kalkınmada yapısal sorunlar ve çözümleri, DAKA illerinde küçük çiftçiliğin durumu gibi konulara yer verildi.

Ayrıca Kavar Havzası’nda yaşayan ve projelerle desteklenen kadınlar söz alarak, köyden göç ve köye dönüş hatıralarını anlatıp hayata geçirilen projelerin kırsal alanları kalkındırmadaki önemine değindi.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER