ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 14:03

Kırılmayan yumurta yarışması


Antalya’da hizmet veren Toros Eğitim Kurumları öğrencileri yer çekim kanununa dikkat çekmek için 'Yüksekten düşerken kırılmayan yumurtalar yarışması' düzenledi. Toros Yağmur Fen- Anadolu-Anadolu Öğretmen-Anadolu Sağlık Liseleri öğrencileri yarışma kapsamında hazırladıkları düzeneklerle dördüncü kattan yumurta attı.

Toros Yağmur Liseleri Fizik Zümresi tarafından düzenlenen yarışmaya öğrenciler birbirinden ilginç düzenekler geliştirerek katıldı. Öğrencilerin tasarım kabiliyetlerini ve fizik bilgilerini geliştirmek ve yerçekimi kanununa dikkat çekmek için düzenlenen yarışmada Toros Yağmur Liseleri’nin 4. katından yumurta atıldı. Yumurtalar aşağıya düşerken kırılmaması için öğrenciler paraşüt, jöleye kaplama, şemsiye sistemi, örgü bere içinde muhafaza, balonlarla destek şeklinde değişik düzenekler hazırladı. Yarışmada tasarım, uygulama ve orjinallik dallarında ödüller verildi. Okul bahçesinde izleyici olarak bulunan diğer öğrenciler ve öğretmenler de alkışlarla yarışmacılara destek oldu.

Fizik Zümre Başkanı Rasim Öztekin ve Melahat Gediz çalıştıkları tüm okullarda bu yarışmayı düzenlediklerini ve öğrencilerin fizik dersine bakış açılarının değişerek derse karşı farkındalık oluştuğunu ifade etti. Yarışma hakkında bilgi veren öğretmenler şunları söyledi: “Biz bu yarışmayı yapmaya karar verip duyurularımızı yaptıktan sonra öğrencilerden çok güzel tepki aldık. Yerçekimi kanununu deneysel olarak kendi ürettikleri fikirlerle tespit eden öğrencilerimiz yarışma sonunda bizden kendi isimlerine özel el yazımızla yazılmış övgü dolu birer mektup, dersimiz için performans notu ve okul kantininde harcayacakları çekler aldı. Yarışma sonunda tasarım dalında birinci Elif Nur Ateş, ikinci Tuba Dizdar, üçüncü Tuba İrem Saygın, uygulama dalında birinci Ayşe Dicle Kancı, ikinci Sinem Demir, orjinallik dalında ise birinci Ahsen Asilkan, ikinci ise Nazlı Can Kaya oldu.”

Tüm zümrelerde çalışmaları aynı şekilde devam ettiğini belirten Özel Toros Yağmur Fen–Anadolu Liseleri Müdürü Serkan Yavuz, “Fizik zümresinin düzenlemiş olduğu bu değişik etkinlikte öğrencilerimiz yumurtaların yere düşerken kırılmaması için değişik fikirler ürettiler. Tasarlayarak ve uygulayarak, yaparak yaşayarak deneyim kazanmış oldular. Öğretmenlerimizin derslerini değişik etkinliklerle süslemeleri, öğrencilerimizin ise etkinliklere katılımları dersleri daha cazip hale getiriyor. Kırılmayan yumurta yarışında öğrencilerimiz tatlı bir rekabet duygusu yaşarken aynı zamanda farklı fikirleri paylaşmayı da öğrendiler.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER