ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 14:23

Kırıkkale’de ilk defa sertifikalı çeltik üretildi


Kırıkkale’de ilk kez sertifikalı çeltik tohumluğu üretimi gerçekleştirildi.

Sulakyurt’ta gerçekleşen üretim ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, çiftçinin refah düzeyinin artmasını hedeflediklerini ve bu alanda yoğun çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Sulakyurt ilçesi Yeşilli köyünde 16 çiftçi tarafından 2 bin 500 dekar arazide çeltik ekimi yapıldı. Bu alanlardan bin 600 dekar alana özel bir tohumculuk şirketi tarafından çiftçilerle sözleşmeli olarak Osmancık-97 çeşidi sertifikalı tohumluk üretimi gerçekleştirildi. Tohumluk ekilişi yapan çiftçilere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından destekleme yapılmaya başlandı.
Konuya ilişkin olarak açıklama yapan il müdürü Recep Kırbaş, “Kırıkkale’de ürün çeşitliliğini geliştirmek amacıyla Karakeçili İlçesi’nde de yemeklik olarak çeltik ekimi yapıldığını hatırlatan Müdür Kırbaş, Önümüzdeki yıllarda çiftçilerimizin daha fazla gelir elde etmeleri için farklı ürünlerde tohumluk üretimi yapılacak. Bu amaçla Keskin, Delice ve Çelebi İlçelerinde çalışmalar yürütülmektedir.” dedi.

Sulakyurt Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Bilal Öztürk de “Sulakyurt’ta 35.600 hektar işlenen tarım arazisine sahip olup bunun ancak 3.800 hektarı sulanmaktadır. Sulakyurt sulama barajının devreye girmesiyle 2014 yılı sonunda 2.570 hektar alan daha sulamaya açılmış olacaktır. Bu sulama projesiyle birlikte Sulakyurt’ta tarımsal üretimde kuru tarımdan sulu tarıma geçiş sağlanacak olup bitkisel ve hayvansal üretimde çeşitlik ve verim artacaktır.”diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER