ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 18:40

Kılıç: "AB süreci karmaşık ve uzun yolculuk"

Kılıç: "AB süreci karmaşık ve uzun yolculuk"


 AK Parti Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, Türkiye’nin 2005’te Avrupa Birliği’ne üye olmak için müzakelere başladığını belirterek, sürecin karmaşık ve uzun olduğunu söyledi.

AK Parti Samsun Milletvekili Çağatay Kılıç ve AK Parti İlkadım İlçe Başkanı İhsan Kurnaz, Eğitim Bir Sen Samsun Şubesi’ni ziyaret etti. Burada sendika üyeleri ile sohbet eden Milletvekili Kılıç, daha sonra Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne(AB) üyelik sürecini değerlendirdi. Türkiye’nin 2005’te üyelik için AB ile müzakerelere başladığını hatırlatan Milletvekili Kılıç, sürecin karmaşık ve uzun olduğunu söyledi. AB projesinin dünyanın en başarılı projeleri arasında yer aldığını söyleyen Kılıç “AB’ye üyelik konusunda Türkiye’nin herhangi bir şekilde olumsuz düşünceye sahip olduğunu düşünmüyorum. Ancak bazı siyasi engellemeler yaşanıyor “dedi.

"AB ÜYELİĞİNE HALK KARAR VERECEKTİR "

Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusunda bazı ülke liderlerinin siyasi kapris yapabildiklerine dikkati çeken Kılıç, insanın olduğu her yerde hataların yaşanabildiğini ifade etti. Bugün Avrupa’yı etkileyen ekonomik krizin nedenlerinin geçmişte yapılan bazı hatalardan kaynaklandığını öne süren AK Parti Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç “ Bu hatalarında düzeltilmesi zaman alacaktır. AB’nin kendisine baktığımızda ortaya çıkan düşünce ve performans olumsuz bir tablo değil. 2002 öncesinde, Türkiye’nin AB’ye üyeliği hayal olarak görülüyordu ve ülkenin üyeliğe ihtiyacı olmadığı yönünde tartışmalar yapılıyordu. AB’ye üye olmaya, yada olmamaya halk karar verecektir. Biz ülkeyi AB standartlarına getirmek için çaba sarfediyoruz. Müzakerenin amacı da bu. AB süreci devam eden karmaşık bir yolculuktur “diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER