ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 18:30

''Kentsel dönüşüm için yetki bekliyoruz''

Kentsel dönüşüm için yetki bekliyoruz


Bursa merkez Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ilçede kentsel dönüşüm startı için bakanlıktan yetki devri beklediklerini söyledi.

Dündar, Osmangazi Belediyesi kentsel dönüşüm Koordinasyon Merkezi inşaatını ziyaret etti. Dönüşüm için Bakanlar Kurulu’ndan onay alan Soğanlı ve Uludağ yamaçlarındaki kentsel dönüşüm uygulama alanları ile ilgili proje çalışmalarının devam ettiğini belirten Dündar, şu bilgileri verdi: “Bursa için belirlediğimiz, kentin 30 yıllık vizyonunu kapsayan kentsel dönüşüm proje çalışmalarımızı da tamamlayıp, bir an önce uygulamaya geçmek istiyoruz. Bunun için gerekli altyapı ve proje çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Kısa süre içinde Osmangazi’de kentsel dönüşümün startını vereceğiz.”

SOĞANLI ONAYLANDI

Türkiye’de ilk defa master plan hazırlayan belediye olduklarının altını çizen Dündar, “Hazırladığımız master plan çerçevesinde Osmangazi’yi adım adım planlıyoruz. Üzerinde çalıştığımız alanlardan birisi olan Soğanlı bölgesi, Bakanlar Kurulu tarafından gerek rezerv alanı, gerekse riskli alan olarak onaylandı. Şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetki almak için bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bir yandan kentsel dönüşümle ilgili tasarım projeleri hazırlandığını, bir taraftan da projelerin uygulanması için çalışmalar yürütüldüğünü açıklayan Dündar, tüm bu çalışmaları bir merkezden yürütmek için belediyenin karşısına ‘Osmangazi Belediyesi Kentsel Dönüşüm Koordinasyon Merkezi’ kurduklarını kaydetti. Çalışmaların bu merkezden koordine edileceğini vurguladı.

"YETKİ DEVRİ BEKLİYORUZ"

Kentin gelecek 30 yıllık vizyonunu belirlediklerini ifade eden Dündar, şöyle devam etti: “En önemli hedefimiz, tarihi doku içinde, ekolojik planlama ile şehrin yenilenmesi. Vatandaşımızın daha sağlıklı konut ve işyerlerinde yaşamasını temin etmek. Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan en kısa sürede yetkiyi alıp, çalışmalarımızı bir an önce başlatmak istiyoruz. Kısaca biz hazırız, kentsel dönüşüm projelerimizi başlatmak için, Ankara’nın yetki devri konusundaki onayını bekliyoruz. Bunu alır almaz çalışmalarımızı başlatacağız.”
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER