ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 14:28

Kayseri’de meydandaki binalar estetik görünüm kazandı


Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği Kültür Yolu Projesi kapsamında, Cumhuriyet Meydanı ve çevresinde başlatılan cephe düzenleme çalışmaları sürüyor. Cephe kaplaması tamamlanan binalar, görüntü kirliliğinden arındırılmış haliyle dikkat çekiyor.

Başta Cumhuriyet Meydanı ve ona çıkan yollar üzerindeki binalara estetik görünüm kazandırmak ve önlerindeki tarihi eserleri önplana çıkarmak amacıyla hazırlanan proje kapsamında Donanma Caddesi, Ahmet Paşa Caddesi ve Hunat Camii civarındaki binaların dış cephe kaplamaları tamamlandı.

Tabela kirliliğinin önüne geçmek için tabelalar sökülürken binalar, meydanın tarihi dokusuna uygun olarak yeniden kaplandı. Dükkan katlarının Kayseri taşı ile üst katların ise özel bir kaplama malzemesi ile kaplandığı çalışmayla görüntü kirliliği ortadan kaldırılmış oldu. Kademeli olarak Cumhuriyet Meydanı'na bakan bütün cepheler yenilenecek ve binalar, meydan ve çevresindeki tarihi eserlerin arkasında bir fon etkisi oluşturacak.

'HAYAT AĞACI' DA HAYAT BULUYOR

Cephe düzenlemeleri tamamlanan bölgelerin yanı sıra Yoğunburç ve İstasyon Caddesi'nde de çalışmalara başlandı, Meydan Beğendik üzerine çini kaplamadan oluşan Hayat Ağacı'nın yapımı da sürüyor. Selçuklu Medeniyeti'nden önemli bir yere sahip olan Hayat Ağacı'nın Cumhuriyet Meydanı'na yerleştirilmesiyle birlikte bir Selçuklu şehri olan Kayseri'ye bir kez daha Selçuklu damgası vurulmuş olacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER