ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 14:28

Kayseri’de artık kültür-sanatın da kalesi olacak

Kayseride artık kültür-sanatın da kalesi olacak


Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği mega projelerden biri olan Kale İçi Kültür ve Sanat Merkezi Projesi'nde ilk adım atıldı. Tarihi Kayseri Kalesi içerisinde bulunan ve sonradan yapılan binaların yıkım çalışmaları başladı. Projenin hayata geçirilebilmesi için ilk etapta kale içerisine yapılan betonarme binalar yıkılıyor. Kalenin tarihi dokusuna zarar verilmemesi için yıkım çalışmaları büyük bir titizlikle yürütülüyor.

İKİ YILDA TAMAMLANACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki proje için uzun süredir çalıştıklarını ifade ederek, Kale İçi Kültür Merkezi'nde nelerin yer alacağı hakkında bilgi verdi. Başkan Özhaseki, "Bodrum katta, zeminden üç metre kadar aşağıda Kayseri için bir arkeoloji müzesi yapıyoruz. Kültür Bakanlığı ile anlaştık. Onlar eski Arkeoloji müzesinde ne kadar eserleri varsa buraya koyacaklar ve eski arkeoloji müzesinde sergileyemedikleri eserleri sergileme imkanına kavuşacaklar. Üst tarafta da envai çeşit sanat aktivitelerinin yapılabileceği, el sanatlarının icra edilebileceği, gerek Türk- İslam el sanatları, gerekse modern sanatların icra edilebileceği sanatçılar sokakları, yeme içme alanları, müzik dinleti alanları gibi keyifli mekanlar ortaya çıkacak. Bunları yaparken 2000 yıl önceki eseri yok ederek veya gölgede bırakarak yapmayacağız. Bu eseri çok daha görkemli bir hale getireceğiz" dedi.

TARİHİ KALE YENİDEN DOĞACAK

Yaklaşık 13 bin metrekarelik bir alana sahip olan kale içerisinde uygulanacak Kültür ve Sanat Merkezi projesinin hayata geçmesiyle Kayseri'de sosyal ve kültürel hayat canlanacak. Tarihi Kayseri Kalesi bu projeyle adeta yeniden doğacak ve çok farklı bir çehreye bürünecek. Kale İçi Kültür Merkezi, Büyükşehir Belediyesi'nin önemli projelerinden biri olan Kültür Yolu Projesinin de başlangıç noktalarından biri olacak.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER