ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 11:30

Kayseri, şükrünü kesesinden vererek gösteriyor

Kayseri, şükrünü kesesinden vererek gösteriyor


Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri insanının helalinden kazanıp Allah için harcadığını, bunun da huzur ortamının devamı için manevi bir sorumluluk olduğunu söyledi.

Kayseri Genç Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (GESİAD) 20. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen programa; TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti milletvekilleri Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır ve Ahmet Öksüzkaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve çok sayıda davetli ve iş adamları katıldı.

Buradaki programda konuşan Başkan Özhaseki, Gezi Parkı olaylarına dikkat çekerek, şunları söyledi: "Ülkemizin bulunduğu coğrafya zor bir coğrafya ve sadece yakın zamanda değil tarih boyunca buralarda hep bir mücadele yaşanmış. Bu zor coğrafyaya rağmen şükür Allah'a ki biz huzur içerisinde yaşıyoruz. Gerek ülkemizde gerekse de şehrimizde işler iyi gidiyor. Ancak yaşanan son olaylar bazı konularda ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini de bizlere gösterdi. Birkaç ağacı korumak için başlatılan olayların nerelere kadar uzandığını, ne amaçla planlandığını hep beraber gördük. Olayların arkasında başka planların, ince tezgahların olduğunu, Başbakanlık ofisinin basılmasının hedeflendiğini ve nihayetinde bir kalkışmaya yeltenildiğini gördük. CNN'in günler öncesinden yayın için hazırlık yaptığını, bir yerlerde yığınaklar yapılıp doktorların hemşirelerin hazır tutulduğunu fark ettik. Yıllardır Kayseri'ye gelmeyen BBC'nin çadır kurmak isteyen gençler için Kayseri'ye geldiğini gördük. Yani herşey çok önceden planlanmıştı ve ülkemiz için bir oyun oynanmak isteniyordu. Basit ve sıradan bir eylem değildi. İşte bu yüzden uyanık olmamız, gelişmeleri yakından takip etmemiz ve birliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermememiz gerekiyor.”

Kayserilinin şükrünü sözde değil uygulayarak gösterdiğini ifade eden Başkan Özhaseki, bunun da huzurun devamı için önemli bir unsur olduğuna vurgu yaparak, "Sahip olduklarımız için Cenab-ı Allah'a ne kadar şükretsek azdır. Şükretmek, nimetin devamını sağlayan en güzel davranıştır. Kayseri olarak bu konuda da iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim.” dedi.

Geçen akşam iftarda koruyucu ailelerle birlikte olduklarını hatırlatan Başkan Özhaseki, “Kayseri'de, çok sayıda aile, yurtlarda anne-babasız büyüyen çocuklara sahip çıkıyor ve onları gözetip büyütüyor, evlendiriyor ve topluma kazandırıyor. Bu çok anlamlı ve çok faziletli bir davranış. Bunun yanında onbeş gün önce Mostar'daydık, yetimlerin bir yıllık masraflarını Kayseri olarak biz karşıladık. Bundan üç ay önce Kamerun'daydık. Maroua şehrinde sokaklarda yatan çocuklar için yetimhane yaptı Kayserililer. Orada üç öğün yemek çıkıyor ve çocuklar sıcacık yataklarda yatıyor. Çok şükür ki Kayseri insanı, kazandığının şükrünü sözde bırakmıyor, kesesinden vererek, kazancından paylaşarak gösteriyor. Helalinden kazanıp Allah için harcıyor. Eğer iyilikler sürsün istiyorsak hem Cenab-ı Allah'a çok şükretmemiz lazım hem de kesemizden vererek yetimlerin, kimsesizlerin yanında olmamız lazım." diye konuştu.

Programda; GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Kınaş da iş adamlarına yönelik dernek olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kınaş, GESİAD’ın özellikle yurt dışına iş adamlarının açılması noktasında önemli katkıları bulunduğuna dikkat çekti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER