ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 14:28

'Kayseri Kapadokya’nın kapısıdır'


Kayseri Valisi Orhan Düzgün, şehrin turizm açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade ederek, “Kayseri tarihi, kültürel değerleri, doğal güzellikleri ve kış turizmine elverişli yapısı ile ülkemizin ve bölgemizin önemli kültür ve turizm şehri olma yolunda ilerlemektedir. Kayseri, Kapadokya’nın kapısıdır.” dedi.

Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Müdür Yardımcısı Hacı Mehmet Öztürk, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürü Kemal Kurt, Rölöve ve Anıtlar Müdürü Erhan Yurdakul, Rölöve ve Anıtlar Müdür Yardımcısı Aytaç Şeker, Kütüphane Müdürü Aslıhan Uygun, Müze Müdürü Mehmet Yıldız, şube müdürleri Vali Orhan Düzgün’ü makamında ziyaret etti. Doğal ve tarihi anayolların üzerinde bulunan Kayseri’nin Kültür ve turizme yönelik çalışmalar hakkında İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş brifing sundu.

Brifing sonrası konuşan Vali Orhan Düzgün, “Zengin bir kültürel mirasa sahip Kayseri, turizm alanında da önemli potansiyele sahiptir ve bu potansiyelin doğru proje ve planlarla hem standartlarının yükseltilmesi, hem geleceğe aktarılması hem de alternatif bir ekonomik gelişme aracı olarak kullanılması önemlidir.” şeklinde konuştu.

Vali Düzgün, “Kayseri tarihi, kültürel değerleri, doğal güzellikleri ve kış turizmine elverişli yapısı ile ülkemizin ve bölgemizin önemli kültür ve turizm şehri olma yolunda ilerlemektedir. Kayseri, Kapadokya’nın kapısıdır. Ulaşım ve coğrafi olarak Kapadokya’nın içindeyiz. Koruma altına alınan Kapuzbaşı Şelalesi, Sultan sazlığı, Tuz gölü, Hacer ormanları gibi doğal güzelliklerimiz turizm açısından da ayrı birer değerdir. Sahip olduğumuz fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek için konaklama, ulaşım ve diğer altyapı imkanlarını yükseltmeyi, turizmin gelişmesini ve yılın tüm aylarına yayılmasına yönelik çalışmalara hız verilmesi gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Erciyes Dağı Kayak Merkezi Projesi’nin ilin turizm potansiyelini artırmaya yönelik en önemli proje olarak gösteren Düzgün, şu ifadelere yer verdi: “Ulusal ve uluslararası birçok spor etkinliği ve turnuvalara ileride ev sahipliği yapacak olan Erciyes Dağı Kayak Merkezi Projesi, ilimize önemli gelir kazandıracak yatırımların başında yer almaktadır. Sanayi ve ticaret kenti olan Kayseri İlimizi kültürel mirasını ön plana çıkartarak aynı zamanda bir kültür ve turizm kenti haline getirmek için gayret göstereceğiz.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER