ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2014 Pazar 13:36

"Kayıt dışı ekonomi sorununun çözümü, her kesimin desteğiyle mümkün"

"Kayıt dışı ekonomi sorununun çözümü, her kesimin desteğiyle mümkün"


Adana Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, kayıt dışı ekonomiyle ilgili mücadelede önemli yol alındığını söyledi. Yavuz, sorunun köklü çözümünün sadece vergi dairelerinin çalışmalarıyla değil, başta odalar, meslek kuruluşları, mükellefler olmak üzere toplumun her kesiminin desteğiyle mümkün olabileceğini söyledi.

Recep Yavuz, Gelir İdaresi Grup Müdürleri Ömer Kılıç, Tahsin Atlı, Grup Müdür Vekili Kamil Kurt, Gelir Müdürü Hasan Atmaca, Beşocak Vergi Dairesi Müdürü Tülay Güler, Ziyapaşa Vergi Dairesi Müdürü Mahmut Ören, Yüreğir Vergi Dairesi Müdürü Rafet Güccan, Seyhan Vergi Dairesi Müdürü Muzaffer Yazgan, Çukurova Vergi Dairesi Müdür Vekili Murat Kazmutpolat ile birlikte gerçekleştirdiği Adana Ticaret Odası ziyaretinde; Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz, Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Özel, Şahin Güneşer ile Genel Sekreter Ahmet Nevruz tarafından karşılandı.

Ziyarette konuşan Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, kamuoyunda vergi bilincinin oluşması, kayıt dışılığın önlenip, kayıtlı ekonomiye geçişin teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen 25. Vergi Haftası'nı, bu yıl 24 Şubat-2 Mart tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlandığını vurguladı. Etkinlikler kapsamında öğrencileri vergi konusunda aydınlatmak amacıyla okullarda vergi konulu konferanslar da düzenleyeceklerini belirten Yavuz, anayasal bir yükümlülük olan verginin kamu harcamalarının en önemli finansman kaynağını oluşturduğunu vurguladı. Adana Vergi Dairesi’nin çalışmalarıyla ilgili bilgi sunumunda bulunan Yavuz, Adana’da toplanan vergi miktarının 2012 yılına oranla 2013 yılında tahakkukta yüzde 15, tahsilatta ise yüzde 10 artış gösterdiğini kaydetti. Adana’nın vergi tahsilatında iller arasında 7. sırada bulunduğunu belirten Yavuz, kentin 4 milyar TL. tutarında pay aldığı genel bütçeye katkısının ise 3 milyar 100 milyon TL. civarında olduğunu söyledi. Recep Yavuz, bu tablodaki yüzde 70 oranındaki gelir/gider dengesizliğinin, Adana’nın gelirlerinin giderlerini karşılayamadığını ortaya koyduğunu da vurguladı.

Türk vergi sistemindeki sorunlardan en önemlisini kayıt dışılığın oluşturduğunu, son yıllarda yürütülen çalışmalarla bu konuda önemli yol alınmasına karşın köklü çözüm getirilemediğini kaydeden Yavuz, "Vergide adaletli yaklaşımı ortaya koyan verginin tabana yayılması anlayışının tam olarak hayata geçirilmesi ancak kayıt dışılığın önlenebilmesiyle mümkün olabilecektir. Ekonomide haksız rekabetin önlenmesi ancak ve ancak kayıt dışılıkla mücadele ile mümkün olabilecektir. Kayıt dışı ile mücadele sadece vergi dairelerine bırakılmamalıdır. Bu konuda en etkili çözüm, mükelleflerimizin, Odalarımızın, meslek kuruluşlarımızın ve toplumun tüm kesimlerinin bilinçlendirilmesi ve bu mücadeleye verecekleri katkı ile mümkün olacaktır." dedi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe de Adana Ticaret Odası olarak vergi bilinci ve sorumluluğu konusunda büyük bir hassasiyet gösterdiklerini ifade etti. Menevşe, "Son yıllarda vergi şuurunun oluşmasına paralel olarak kayıt dışı oranında da ciddi anlamda gerilemeler yaşandığına tanık olmaktan mutluyuz. Çünkü düzgün çalışan firmaların haksız rekabet yüzünden sıkıntılar yaşamasına yol açan kayıt dışı ekonomi, aynı zamanda ticari hayatı da itibarsızlaştırmaktadır. Bu anlamda yaptığınız aktiviteler ve başarılardan dolayı sizlere teşekkür ediyor, 25. Vergi Haftası’nın tüm ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER