ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 15:28

Karşıyaka’da arama kurtarma ekiplerinden deprem tatbikatı


 Karşıyaka Belediyesi, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 14. yıl dönümü nedeniyle anma etkinliği gerçekleştirdi. Afetlere karşı dikkatleri çekmek, halkın gündeminde tutmak için gerçekleştirilen etkinlikte, Karşıyaka Belediyesi arama kurtarma ekipleri enkazdan canlı kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.

Yerel yönetim olarak, Karşıyaka’yı afetlere hazırlıklı hale getirebilmek için her türlü hazırlığı yapmaya çalıştıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Doğal Afetler Merkezi'ni kurduk. Burada afet anında gerekli olan tüm malzemeler bulunuyor. İzmir’deki diğer kurumlarla işbirliği içinde çalışıp hazırlıklarımızı yapıyoruz.” dedi.

Karşıyaka Belediyesi’nin, Latife Hanım Şantiyesi’nde gerçekleştirilen tatbikat öncesinde konuklara inşaatı yeni tamamlanan Doğal Afetler Eğitim Merkezi binasını gezdiren Başkan Durak, “İnşallah hiçbir dönemde afet yaşamayız. Ancak hepimiz her zaman hazırlıklı olmalıyız. Bu merkezde afetlerin nasıl oluştuğu ve alınacak önlemler anlatılacak. Üniversite öğrencilerine de burada eğitim vermeyi planlıyoruz. İç donanımını yılbaşına kadar gerçekleştirip tesisi hizmete açmak istiyoruz.“ diye konuştu.

Doğal Afet Merkezi’nde depoları ve butik müzeyi de gezdiren Başkan Durak, “Afet anında gerekli tüm malzemeler depolarımızda bulunuyor. Mevcut haberleşme iptal olacağı varsayılarak, uydudan acil haberleşme sistemi, çadırlar, battaniyeler, aydınlatma sistemleri gibi tüm ekipmanlar hazır durumda. Türkiye gerçeğini görerek her an hazır durumda olmalıyız.” şeklinde konuştu.

Kısa gezinin ardından, Acil Durum Koordinatörü Ömer Karaca önderliğinde hazırlanan arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi. Enkaz anında alana ulaşan ekipler öncelikle yanan yangını söndürdü, çevrede önlem alıp gereksiz kişileri uzaklaştırdı. Daha sonra Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından barınaktan alınıp eğitilen Rüzgar isimli köpek canlı arama yaptı. Köpeğin tespit ettiği yerde aletleriyle müdahaleye başlayan ekipler, demirleri tet tek kesip betonu kırarak kurtarma bacası hazırladı. Bu sırada ambulans ve sağlık ekibi hazırlandı. Enkaz içinde ulaşılan yaralı, güvenli bir şekilde dışarı çıkartılıp ilk kontrollerinden sonra hastaneye gönderildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER