ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 15:46

'Kardeşliğimizin devamı için birbirimize saygılı ve hoşgörülü olmalıyız'

Kardeşliğimizin devamı için birbirimize saygılı ve hoşgörülü olmalıyız


Hukukçu yazar Reşat Peket, ülkede kardeşliğin devam etmesi için birbirimize karşı saygılı ve hoşgörülü olmanın yanında devletin de bireye sahip çıkması ve saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde 'Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Hibe Programı' kapsamında, Dörtyol Atatürk Anadolu Lisesi ve Payas Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi işbirliğinde geliştirilen “Tanışalım Konuşalım Uzlaşalım Projesi” çerçevesinde 'Kültürel Farklılıklarımız Zenginliktir' paneli Dörtyol Ticaret Odası’nda yapıldı.
Panelde katılan hukukçu - yazar Reşat Petek, demokrasiyi içselleştirerek yaşamak, farklı kültürleri bir arada tutan en önemli argüman olduğunu belirterek, "Ülkemizde Edirne’den Kars’a, Erzurum’dan Dörtyol’a kadar yaşayan insanımızın misafirperverliği, insanlar arası yardımlaşması dünyanın hiçbir yerinde yok. Bu kadar iyiliğin yanında da mutlaka kötülükler de var. Bu kötülükler ülkemizin yükselmesini engellemek amacıyla emperyalist güçler tarafından oluşturuluyor. Zorlama, baskı ve şiddet olmadan yapılan her iş kültürel zenginliğimizi artırıyor." dedi.

Devletin vatandaşın giyim, kuşam ve yaşam tarzına müdahalesi halinde orada huzursuzluk çıkacağını belirten Petek, bu müdahaleye örnek olarak 17 sene ezanın Türkçe okunmasını gösterdi. Petek, "Kardeşliğimizin devam etmesi için birbirimize sevgi ve hoşgörülü olmanın yanında devletin de bireye sahip çıkması ve saygı göstermesi gerekir. Böylece devletle halk barışık olacak ki kardeşliğimiz pekişecek. Türkiye’de hukuk vesayetten kurtulursa ülkemiz yükselir ve özgürleşir. Muhalif görüşlü kişide olsak karşımızdaki doğru işler yapıyorsa, alkışlamamız gerekir. Kendi görüşümüzden olan şahıslar yanlış yaptığında da eleştirmemiz gerekir. Bunun sonucunda demokrasiyi içimize yerleştirdiğimiz ortaya çıkar." dedi.

Kanunlar çerçevesinde ülkemizin demokratik, laik hukuk devleti olmasına rağmen tam demokratik yaşamın olmadığının altını çizen Petek,"Bugünden sonra siyasi partilerden çok STK’lar tanışma, konuşma ve uzlaşmada büyük rol oynayacaklar. Aynı ortak kaderi, tarihi ve coğrafyayı paylaşan ecdadın varisleri olarak, biri diğerini ötekileştirmeden, konuşup uzlaşan bir toplum olmak zorundayız. Bu projede böyle bir toplumun oluşturmasına elbette katkı sağlayacaktır." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER