ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 14:11

Karatay'dan önemli söz

Karataydan önemli söz


Tekirdağ Aile Hekimleri Derneği tarafından Çorlu Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, diyabet ve obezite hakkında bilgiler verdi. Hz. Muhammed’in(SAV) günde 2 öğün yemek yediğini belirten Karatay, İbni Sinan’ın ‘iki öğün sağlık, üçüncü öğün hastalıktır.' sözüne dikkat çekti.

Diyetisyenleri kendisine çok kızdığını söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, "Diyetisyenler bana kızıyorlar, işitmediğim laf kalmadı, sık sık yemek yemek insülini artırıyor. O zaman yağlanma artıyor. İbn-i Sina diyor ki, ‘iki öğün sağlık, üçüncü öğün hastalıktır'. Hz. Muhammed(SAV) 2 öğün yerdi. Ben bunu hep söylüyorum. İleri yaşlarda tek öğün bile yetiyor. Az, doğal ve sağlıklı olanını yiyeceğiz. Kilo vermek kolay, aç kalan herkes kilo verebilir. Ama sonra ne oluyor. Metabolizmayı sağlıklı hale döndürmek önemlidir. Karbonhidratlar aşırı bir şekilde insülini yükseltir. Proteinler ise az yükseltir. Yağlar hiç yükselmez. Sağlıklı yağ yiyerek kilo verebilirsiniz. Trans yağlar tehlikedir. Yağları bir tek insülin hormonu depo eder. O yüzden salgılanmasını önleyeceğiz." ifadelerini kullandı.

"ZEHİRLENİYORUZ FARKINDA DEĞİLİZ"

Konferansa katılan diğer konuşmacı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Aydın ise "Un, şeker ve kola manyağı olduk. Bir gıdanın raf ömrünü ne kadar arttırırsanız kendi raf ömrünüzü o kadar azaltırsınız. Hayvanlar artık doğal şartlarda beslenmiyor. Pazarda bulunan 100 üründen 60’ında tarım ilacı var. Zehirleniyoruz farkında değiliz. Sigara tüketiminde azalma var ama kanser vakaları devam ediyor. Yetersiz beslenme var. Siz sistemi bozarsanız yağ oluşur. Panik atak eşittir şeker düşüklüğü. İnsülin şekeri yağ çeviriyor. Tatlandırıcılar da şişmanlığa neden olmaktadır. Yağlar vücudun enerji kaynağıdır. Sıcak yemeklerinizi doymuş yağlarla yapın. Kalp derneğinin gösterdiği yağları yiyin müşterilerini arttırın. Kaymağı olmayan yoğurtları, ekşimeyen sütleri kullanmayın. Süt firmaları bana sayısız davalar açtılar. Süt içmezsek kemikler gelişmezmiş. Eskiden o zaman, insanların kemikleri delik deşik olurdu. Mesela dereotu, kalsiyum açısından en zengin, günde 2 litre su içmemiz ve mutlaka K2 vitamini almamız gerekli. Çok sık yemeyin. Beslenme hataları kanser nedeni gibi düşük tuz kullanımı da kalp-damar hastalığına neden olmaktadır." açıklamasını yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER