ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 18:45

Karal'dan, Ovit Tüneli'ni eleştirenlere sert tepki

Karaldan, Ovit Tünelini eleştirenlere sert tepki


AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, temeli geçtiğimiz yılın mayıs ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan ve 2 bin 640 rakımlı İkizdere-Sivrikaya mevkiinde inşaatı devam eden Ovit Tüneli’nin gereksiz olduğunu savunanlara sitem etti. Karal, “Yapımı, Sultan 2. Abdülhamit döneminden beri düşünülen ve 132 yıl sonra bizim iktidarımızda temeli atılan Ovit Tüneli’ni, 'iki arıcı peteklerini o güzergahtaki yaylalara rahatça götürsün' diye yapmıyoruz.” dedi.

Karal, ildeki yerel ve ulusal basında çalışan gazetecilerle özel bir restoranda bir araya geldi. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karal, yapımı 132 yıldır düşünülen ve geçtiğimiz yılın Mayıs ayında temeli Başbakan Erdoğan tarafından atılan Ovit Tüneli hakkında bazı çevrelerce yapılan olumsuz söylemlere tepki gösterdi.

Tünel için ‘Gereksiz’ yakıştırması yapanlara sitem eden Karal, “Stratejik bir önem çerçevesinde yapılan projenin inşaatı hızla sürüyor. 1880’li yıllardan beri, yani Sultan 2. Abdülhamit döneminden beri yapımı düşünülen ve 132 yıl sonra bizim iktidarımızda temeli atılan Ovit Tüneli’ni iki arıcı peteklerini o güzergahtaki yaylalara rahatça götürebilsin diye etmiyoruz. 3 yıl içerisinde tamamlanması öngörülen ve 800 milyon lirayı aşkın maliyeti olan projenin bölge turizmi, ticareti, ulaşımı başta olmak üzere birçok konuda çok büyük katkısı olacak. Özellikle yılın belirli aylarında kar nedeniyle ulaşıma kapanan yol tünelin tamamlanmasıyla 12 ay boyunca ulaşıma açık olacak. Karadeniz'i Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Ortadoğu ve Kafkaslara açacak olan bu önemli projenin gereksiz olduğunu savunanlara katılmıyorum. Proje bitirildiğinde gerçek değeri daha iyi anlaşılacaktır.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER