ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 15:38

Karacabey’in kurtuluşu kutlandı


Bursa Karacabey’in düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıl dönümü törenle kutlandı.

Karacabey, 2 Temmuz 1920 yılında Yunan birliğinin işgaline uğramış ve bu işgal 2 yıl 2 ay 12 gün sürmüştü. Yunan ordusunun İzmir'de denize döküldüğü tarihten sonra ise 4 gün boyunca Yunan askerleri tarafından ilçe yakılmış, insanları öldürülmüştü. Karacabey'in işgalden kurtuluşunun 85. yılı dolayısıyla Cumhuriyet Alanı'nda tören düzenlendi. Alandaki Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayan törene Kaymakam Ahmet Yurtseven, Belediye Başkanı Ergün Koç, Garnizon Komutanı Hayati Sarı, Emniyet Müdürü Bülent Kaplan, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Belediye Başkanı Ergün Koç, "2 Temmuz 1920’de Yunan birliklerince işgal edilen güzel ilçemiz, Yunan zulmünü ve katliamını yaşayan acılı bir şehir kimliğine büründü. Kara yazgısı 2 yıl 2 ay 12 gün süren bahtsız Karacabey, 9 Eylül 1922’de Yunan ordusunun İzmir’de denize dökülmesiyle birlikte asırlar geçse de unutulmayacak felaket dolu 4 gün yaşamıştır. 10 - 11 - 12 ve 13 Eylül 1922 tarihlerinde gördüğü katliam, zulüm, işkence, soygun ve sonrasında tümüyle yakılan bu şehrimiz, diri diri yakılan dedelerimiz ve ninelerimizin acısını asla unutmayacaktır. Öldürülen insanlarımızın kokusu ve yok edilen koskoca Karacabey, bugün 14 Eylül 1922 tarihini sözde Rum soykırımı gibi göstermeye çalışan Yunan’ın suratına her zaman yumruk gibi vuracaktır. Bizlere bu kutsal vatanı bırakan atalarımızla, Karacabey’i ve ülkemizi emperyalist güçlerden kurtaran şanlı Türk ordumuzla, bizlere bu ülkeyi kurtarmakla kalmayıp dünya durdukça yaşayacak demokratik, laik, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile her zaman onur duyuyoruz.” dedi.

Okunan şiirler ve folklor gösterileriyle devam eden kutlamalar, Mustafakemalpaşa mehter takımının verdiği konserle son buldu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER