ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 14:52

Kapıdan alışverişe dikkat

Kapıdan alışverişe dikkat


Çarşamba Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Raportörü Şevket Akbulut, kapıdan satışlarda tüketicinin, mağdur olmaması için haklarını bilmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Akbulut, yasada kapıdan satışın iş yeri, fuar, panayır gibi satış mekânları dışında yapılan satışlar olarak belirtildiğini hatırlattı.

Raportör Akbulut, tüketicilere bilgi vererek, asılsız vaatlere kanmamalarını istedi. Akbulut, "Peki tüketici kapıdan alış veriş yapmalı mı? Uygulama ve istatistikler ve bizim verilerimiz, tüketicinin en fazla kapıdan satışlarda mağdur olduğunu göstermiştir. Bu tür satışlarda (istisnalar hariç) genellikle satış elemanları tüketicinin sözleşmeye bir imzasını almak için birçok asılsız vaadde bulunmaktadır. Daha sonra malın kalitesizliği veya pahalılığı nedeniyle tüketiciler mağdur olmaktadır." dedi.

Bu tür şirketlerin, kurumlar vergisine tabi olmadıklar için diğer şirketler nezdinde haksız rekabete yolaçtıkları ve ulusal ekonominin vergi kaybına neden olduklarını ifade eden Akbulut, "Belgeli satıcılardan alın, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca verilmiş onaylı 'Kapıdan Satış Belgesi'ni göstermeyen satış elemanlarından alışveriş yapmayınız. Halkın gündelik tüketiminin düzenli olarak karşılanmasına yönelik gıda, deterjan vb. mallar, eğitim, kültürel amaçlı kitap, dergi, ansiklopedi, ses ve video kasedi, disk benzeri mallar kapıdan satış hükümleri dışında kaldığından, mağduriyetiniz halinde cayma hakkınız olmadığından zor durumda kalabilirsiniz. Ayrıca tüketici, malın olağan kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. Malın teslim, hizmet sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren yedi günlük cayma hakkı süresinin sonuna kadar tüketici, malı veya hizmeti kabul veya hiçbir gerekçe göstermeksizin reddetmekte serbesttir. Satıcı veya sağlayıcı bu süre sona ermeden tüketiciden herhangi bir ad altında ödeme yapmasını veya kendisini borç altına sokan herhangi bir belge imzalamasını
isteyemez." diye ifade etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER