ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 14:08

Kapadokya, kar altında bir başka güzel


Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya bölgesi, kış mevsiminde de doğal yeryüzü oluşumlarının kar ve sis altındaki güzellikleriyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Nevşehir’de dün öğleden sonra başlayan etkili olan kar yağışı, yeryüzünün en ilginç yer oluşumlarından biri olarak da bilinen peribacalarına ayrı bir güzellik kattı. Peribacalarının kar ve sis altındaki hali kartpostallık görüntüler sunuyor. Kar yağışının etkili olduğu Nevşehir’de kar kalınlığı şehir merkezinde 15, yüksek kesimlerde 20 santimetreye ulaştı. Her yıl 2,5 milyonu aşkın yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kapadokya Bölgesi’nde karın yağışı ile birlikte peribacaları da beyazlara büründü. Peribacalarının en yoğun olduğu merkez ilçeye bağlı Göreme ve Uçhisar Beldesi ile Avanos İlçesi’nin Zelve-Paşabağ merkezindeki karla kaplı peribacaları özellikle turistlerin ilgisini çekiyor.

Karlar ve sis altında kalmış kayadan oyma kiliseleri, yeraltı şehirleri ve peribacalarını ziyaret eden yabancı turist grupları, bu mevsimde böyle bir manzarayı dünyanın hiçbir yerinde görmediklerini ifade ediyor.
Brezilya'dan gelen bir turist, Kapadokya'ya gelmeden önce bölgenin yaz fotoğraflarını gördüğünü ancak karla kaplı halinin daha güzel olduğunu belirterek "Tanrı yüzüme baktı." dedi.

Amerikalı bir bayan turist ise arkadaşının İstanbul'da yaşaması nedeniyle Türkiye hakkında bilgi sahibi olduğunu belirterek "Kapadokya hakkında hiç bilgim yoktu. Arkadaşımın tavsiyesi ile geldim. İnternette fotoğraflarını görmüştüm ama yakından görmek harika." diye konuştu. Bölgeye Portekiz'den gelen baba ve kız ziyaretçiler ise ülkelerinde karı fazla görmediklerini, buraya gelmeden önce böyle bir manzara ile karşılaşacaklarını hayal bile etmediklerini söyledi.

OKULLAR TATİL, UÇAK SEFERLERİ İPTAL

Özel İdare ve belediye ekipleri kar mücadelesinde Nevşehir’de önceki günden itibaren aralıksız olarak etkili olan kar yağışı nedeniyle Nevşehir İl Özel İdaresi ekipleri köy yollarında, Belediye ekipleri ise şehir merkezi ve mahallelerde karla mücadele çalışmalarını hızlandırdı. Nevşehir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdülkadir Tatar, il genelinde bulunan 133 köy yolunun da ulaşıma açık bulunduğunu söyledi.

Bir süreden beri etkisini devam ettiren ve İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından da 1 gün süre ile ilk, orta ve lise ve dengi okullarda eğitime bir gün ara verilmesine neden oldu. Nevşehir Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, 9 Ocak 2013 Çarşamba günü akşam saatlerine kadar aralıksız devam etmesi beklenilen yoğun kar yağışı ile son 24 saatte metrekareye düşen yağış miktarının da 11.3 kilogram olarak ölçüldüğünü belirtti.

Bu arada bölgedeki sıcak hava balonları kar ve sis nedeniyle kalkış yapamadı. İstanbul’daki yoğun kar yağışı sonrasında Türk Hava Yolları’nın Nevşehir- İstanbul seferleri de karşılıklı olarak iptal edildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER