ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 16:10

Kanala düşen karaca iyileştirilip doğaya salındı

Kanala düşen karaca iyileştirilip doğaya salındı


Samsun belirlenemeyen bir nedenle sulama kanalına düşen karaca, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Koruma ekiplerince kurtarıldı.

Bafra ilçesi, Örenci köyü, Kozağzı mevkiinde belirlenemeyen bir nedenle sulama kanalına karaca düştüğü ihbarı üzerine bölgeye Doğa Koruma ekiplerinin gittiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 11.Bölge Müdürü Emin Karaman, ekiplerin karacayı bulunduğu yerden vatandaşların yardımıyla kurtardığını söyledi.

Karadeniz Bölgesi'nde yaşayan önemli bir tür olan karacaların, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca koruma altına alındığını belirten Emin Karaman, "Koruma sonucunda sayısı artan karaca, yerleşim yerlerinin yakınına kadar gelmektedir. Doğal yaşamda ürkek olarak bilinen karaca korktuğu zaman bilinçsiz hareketlerde bulunması sonucu bu tür kazalar yaşanıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Koruma ekiplerince vatandaşların da yardımı ile bulunduğu yerden çıkarılan karaca, yapılan muayene sonucunda doğaya kazandırılmasında bir sakınca görülmediğinden doğal yaşam alanına bırakılmıştır. Bu tür kazalarda; jandarma ya da bakanlık birimlerine en kısa zamanda bildirilmesi halinde acilen müdahale edilebilmektedir. Bu da yaban hayvanlarının yeniden doğaya kazandırılma yüzdesini arttırmaktadır.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER