ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 23:37

Kamyon sürücülerine kış lastiği uyarısı

Kamyon sürücülerine kış lastiği uyarısı


 Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Müdürlüğü tarafından Kamyoncular Kooperatifi’nde sürücülere zorunluluk haline getirilen kış lastiği kullanımı hakkında eğitim verildi.

Eğitime paralel olarak Hasandede Mevkii’nde denetim yapıldı. TIR, kamyon ve otobüs gibi araçları durdurarak lastiklerde diş ölçümü yapan yetkililer, lastiği aşınan sürücülere uyarılarda bulundu. Bölge Trafik Şube Müdürü Nevzat Kara, sürücülerle bir araya gelerek kış şartlarında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunmasını söyledi.

Kış mevsiminin başlaması ile birlikte oluşacak yağmur, tipi, kar yağışı, sis, buzlanma gibi olumsuz hava ve yol koşullarının sürücülerin görüş mesafesini azaltacağını ifade eden Kara, bunun da trafik güvenliğini olumsuz etkilendiğini belirtti.

Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları gerektiğini açıklayan Kara, "Diğer sürücülerinde özellikle aşınmış lastik kullanmamaları, yapılan araştırmalara göre, araç lastik diş derinliğinin 3 milimetrenin altına inmesi fren mesafesini yaklaşık yüzde 30 uzattığı, ayrıca direksiyon hakimiyetini de yeni bir lastiğe göre, 6-7 kat azalttığı bilinmektedir. Araçlarda kullanılan lastiklerin dış yüzeylerinin ana yivlerdeki diş derinlikleri 4'den az tekerlekli araçlarda en az 1 milimetre, 4 ve daha fazla tekerlekli araçlarda en az 1,6 milimetre olması gerekmektedir." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER