ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 21:27

"Kamuoyunu yanlış bilgilendiriyorlar"

"Kamuoyunu yanlış bilgilendiriyorlar"


Trabzon'un Tonya ilçesi Belediye Başkanı Ahmet Kurt, Tonya Çimento Fabrikası'na karşı çıkanların, demokratik tepkisini anlayışla karşıladığını ancak kamuoyuna ve halka yanlış bilgi verdiklerini söyledi.

Ahmet Kurt, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de 40’ın üzerinde çimento fabrikası olduğunu, bunların birçoğunun artık şehirlerin içinde kaldığını ve faaliyetine bu şekilde devam ettiğini belirtti.

İstanbul, Kocaeli, Söke, Trabzon, Ünye'deki çimento fabrikalarının şehir içinde kalan fabrikalardan bazıları olduğunu hatırlatan Kurt, "Yoğun yerleşim bölgelerindeki bu çimento fabrikalarının karını zararını vatandaş olarak gözlemliyoruz. Aynı arkadaşlarımız sahil yoluna da karşı çıkmışlardı. Sahil yolu bazen yeşile, bazen denize, bazen görüntüye zarar verdi. Fakat ulaşımı kolaylaştırdı. Karadeniz’in cazibesini artırdı. Trafik kazasına bağlı ölümleri azalttı.” dedi.

"Tonya Çimento'nun da elbette hiç zararı yoktur diyemeyiz" ifadelerini kullanan Başkan Kurt, açıklamasında şöyle devam etti: “Sürdürülebilirlik ilkesine uygun bazı zararları olacaktır. Fakat işsizliğe, göçe, üretime katkısı olacağından yapımı çok daha faydalıdır. Soralım; İşsizlik mi daha zararlıdır çimento fabrikası mı? İşsizlik yüzünden kaç aile parçalanması yaşanmıştır. Tefeciden para almak, bakkala borç yazdırmak, pazara giden hanımına, okula giden çocuğuna harçlık verememek mi daha zararlıdır. Tonya çimento mu? Trabzon’da iş bulamadığı için gurbet kahrı çekip tepelere yollara selam yollamak mı daha zararlıdır, çimento mu? Yaşlı anne, babayı tek başına Tonya’da bırakıp gitmek mi daha zararlıdır, çimento mu? Olaya tek taraflı bakmamak gerektiğini düşünüyorum."

“TONYA’YA YAPILACAK YATIRIMIN, YAPILACAK ÜRETİMİN YANINDAYIM”

Başkan Kurt, Tonya Belediye Başkanı olarak işsiz gençlerin ve yalnız yaşayan yaşlıların ve tefecilerden yaka silkenlerin yanında olduğunu belirtti. Kurt, "Fakir fukara fonundan yardım alıp, sokaklarda aylak aylak dolaşıp, dere kenarlarında acı armutla rakı içenlerin yanında değilim. Tonya’ya yapılacak yatırımın, üretimin yanındayım. Samimi olarak Tonya Çimento'ya karşı çıkan vatandaşlarımın kefili olduğumu sorunlarının çözümünde yanlarında olacağımı ifade ediyorum." açıklamasını yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER