ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 18:34

Kahve içerek Türk mutfağını tanımaya başladılar

Kahve içerek Türk mutfağını tanımaya başladılar


Avrupalı öğrenciler, Türk mutfağını Manavgat'ta tanıyor.

        Namık Karamancı Fen Lisesi'nin 'Avrupa Birliği Comenius Programı' kapsamında hazırlanan 'Sağlıklı ve Aktif Gençlik' projesi gereği 24 kişilik ekip, Manavgat'a geldi. Projenin paydaş ülkeleri Letonya, Polonya, İspanya, Portekiz, Bulgaristan ve Romanya'dan gelen 13 öğretmen ve 11 öğrenci, Türk örf, adet anane, gelenek görenek, müzik, folklor, yemek ve aile yapısını öğrenecek.

Namık Karamancı Fen Lisesi Müdürü İmdat Pala ve Proje Koordinatörü İngilizce öğretmeni Mehmet Yaran, proje süresinin 2 yıl, bütçesinin ise 23 bin Euro olduğunu, misafirlerin kardeş ailelerde kalacaklarını söyledi.

Avrupalı öğrencileri makamında kabul eden Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, öğrencilere bilgi verdi. Bulgurlu, bu yıl tarihi ve kültürel varlıkları tanıtmaya yönelik 7 milyon 200 bin kişiye 'Manavgat Google' üzerinden bilgilendirme yaptıklarını kaydetti.

Portekizli öğretmen Emanuel Vılaça ve Bulgaristanlı Genada Ivanov da Türkiye'de olmaktan mutlu olduğunu, şimdiden Türk yemek kültürünü yakından tanımak için can attıklarını ifade etti. Proje paydaşı öğretmenler Manavgat'ta yemek ve içme kültürünü tanımaya kekik çayı ve Türk kahvesi içerek başladı.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER