ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 17:58

İZTO Agora kazılarına 10 yıldır destek veriyor

İZTO Agora kazılarına 10 yıldır destek veriyor


İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Agora’nın da içinde bulunduğu Smyrna antik kenti kazılarına 2003 yılından bu yana destek verdiklerini söyledi. Demirtaş, “10 yıldır kesintisiz verdiğimiz destek, 3 milyon TL’yi aştı. 2 bin 500 yıllık tarihi olan Agora’nın tam olarak istediğimiz görüntüye ulaşması için önümüzde daha çok 10 yıllar var ve biz bundan sonra da kazı başkanlığına, istedikleri her türlü desteği vermeye hazırız. Kazı Başkanı Akın Ersoy’a her zaman aynı şeyi söylüyoruz, siz yeter ki kazın ve çalışın, kaynağı sorun etmeyin.” dedi.

İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Başkan yardımcıları Akın Kazançoğlu ve Jak Eskinazi, Yönetim Kurulu üyeleri Süleyman Subaşı, Mustafa Tüzün, Bekir Şahiner, Mert Pala ve Ali Yılmaz ile Ören Yeri Komisyonu üyeleri Osman Kızıltuğ, Kaan Yıldırım, Rıza Gençay ve Emre İlalan, Agora ve Kadifekale’yi ziyaret ederek Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ersoy’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Oda olarak İzmir’in tarih ve kültür zenginliklerinin gün ışığına çıkarılmasına, hakettiği şekilde sergilenmesine büyük önem verdiklerini belirten Demirtaş, “Bu yüzden pek çok çalışmayı destekliyoruz, çünkü güzel İzmir’e karşı böyle bir sorumluluğumuz var. Diğer yandan İzmir için belirlediğimiz vizyonda, turizmin çok önemli bir yeri var. Turistler de kentimize geldiklerinde onlara gösterebileceğimiz yerlerin başında ise kuşkusuz Agora geliyor.” şeklinde konuştu.

3 MİLYON LİRAYI AŞKIN MADDİ KAYNAK AKTARILDI

Bu düşünceden hareketle 2003 yılında Agora’nın bulunduğu bölgede yapılan Smyrna kazılarına destek vermeye başladıklarını kaydeden Ekrem Demirtaş, “2009 Kasım ayında başlayan kazılarla Türk İzmir’in ilk camisi ortaya çıktı. Surların ortaya çıkarılması için çalışmalar devam ediyor. Kadifekale’de ziyaretçiler için panolar koyduk, güvenlikleri için korkuluklar yaptırdık, turistik eşya satanlara tezgâhlar yaptırdık, çay bahçesinin çevre düzenlemesini yaptırdık. Kadifekale ve Agora’yı tanıtan broşürler bastırıyoruz. Kazılarda çıkan eserlerle ilgili olarak daha önce bir kitap bastırmıştık, şimdi ikincisinin hazırlıklarına başladık. 2003 yılından bu yana kazılara verdiğimiz destek 3 milyon lirayı aştı. Ayrıca Büyükşehir Belediyemiz'in de çok önemli destekleri var. Özellikle Kadifekale eteklerindeki antik tiyatro da ortaya çıkarıldığında, bu bölgenin cazibesi bir kat daha artacak ama daha yolumuz uzun, çünkü Agora ve çevresinin yaklaşık 2 bin 500 yıllık bir tarihi var.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Ersoy ise 2007 yılında kazı başkanlığını almalarından itibaren İZTO'nun da desteğiyle Smyrna Agorası’nın çevresinde daha önce bilinmeyen mozaikli yapı, kent meclisi ve agora hamamı ile agorayı çevreleyen iki caddeyi ortaya çıkardıklarını, mozaikli yapıyı ve bazilikadaki grafitoları restore ettiklerini anlattı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER