ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2014 Çarşamba 12:04

İZSU'dan Tire'ye arıtma müjdesi

İZSUdan Tireye arıtma müjdesi

İZSU Genel Müdürlüğü, 28. arıtma tesisini, yeni kanunla sınırlarına dahil olan Tire ilçesinde kurmaya hazırlanıyor.


İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, 28. arıtma tesisini, yeni kanunla sınırlarına dahil olan Tire ilçesinde kurmaya hazırlanıyor. 66 bin kişiye hizmet verecek tesis, günde 11 bin 700 metreküp atık su arıtacak.

Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı ve kişi başına düşen arıtma miktarlarıyla Türkiye liderliğini koruyan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin arıtma seferberliği devam ediyor. Sınırlarına yeni dahil olan ilçelerde arıtma yatırımlarını tamamlayan, Yeni Foça ve Menemen Türkelli’ye kuracağı tesis için ihale hazırlıklarını sürdüren İZSU, gözünü yeni ilçelere çevirdi.

Projesi ve yeri hazır olan arıtma tesisi için çalışmalar başladı. İZSU, ilk olarak Tire’ye ileri biyolojik atık su arıtma tesisi yapmak için harekete geçti. Hüseyin Ağa Köprüsü mevkisinde, Tire Belediyesi’ne ait 21 bin metrekarelik alanda, projesi İller Bankası tarafından hazırlanan tesis için yapım ihalesine çıkmaya karar verdi.

Geçen yıl 25 adet tesiste 272,5 milyon metreküp atık su arıttıklarını belirten İZSU yetkilileri, “Bu miktarın yüzde 99’unun arıtımında, Avrupa standartlarında çıkış suyu sağlayan ileri biyolojik atık su arıtma yöntemi kullanıldı. Tire, Türkelli ve Yeni Foça’ya kuracağımız üç yeni arıtma tesisinin devreye girmesiyle birlikte bu oran daha da artacak.” dedi.KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER