ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 14:27

İzmir’in gelecek 10 yılı planlanıyor


 İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), ilin 2014-2023 yılları arası bölge planını hazırlama çalışmaları başlattı. Konuyla ilgili bilgilendirme toplantısına katılan Vali ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Kıraç, planın EXPO 2020 adaylığı sürecinde İzmir’e kalkınma hamlesi sağlayacak önemli bir fırsat oluşturacağını söyledi. Kıraç, “2023’e kadar 10 yıllık bir süre için yapılacak bölge planı, EXPO gibi başka uluslararası organizasyonlara evsahipliği yapabileceğimizle ilgili de öngörüler taşıyabilir.” dedi. Planın kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla ortak bir akıl platformunda yapılacağını kaydeden Vali Kıraç, “Plan, İzmir halkının nasıl bir İzmir hayal ettiğini, vizyonumuzu ve gideceğimiz yönü belirleyecek. Hazırlık sürecinde her kesime İzmir’in geleceğine dair söz hakkı verecek.” şeklinde konuştu.

Planın, ortak çalışma kültürünün gelişmesine de katkı sağlayacağını vurgulayan Kıraç, şöyle devam etti: “İzmir Bölge Planı kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında iletişimi, koordinasyonu, işbirliğini, ortak çalışma kültürünü arttırmaya hizmet edecek. Yerel potansiyeli harekete geçirecek. Tüm kesimlerin ortak aklıyla oluşturulmuş genel bir bakış açısı ve hedef birliği sağlayacak. Bu hedef ve önceliklerin ortak akılla gerçekleştirilmesi, İzmir’in ulusal ekonomiye ve ulusal rekabet edibilirliğe olan katkısını artıracak.” Vali Kıraç, İzmir’in Türkiye’de ilk bölge planını yapan şehir olduğuna dikkat çekti. Plan hazırlıkları çerçevesinde yapılan mevcut durum analizinin tamamlanarak, taslak halinde kurumların görüşüne sunulduğunu aktaran Kıraç, “Analiz çalışmalarına altlık oluşturacak şekilde İzmir’deki üniversitelerimiz başta olmak üzere Kalkınma Bankası, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, TEPAV gibi kurumların tecrübelerini de İzmir’e getirdik. Çalışmalar sırasında İzmir’de yatırım alanlarının ön fizibilite çalışması, fonksiyonel alt bölge analizi, İzmir bölgesel girdi çıktı analizi, girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi stratejisi, sivil toplum kuruluşlarının kapasitesinin geliştirilmesi stratejisi gibi İzmir’in 2023 vizyonuna altlık teşkil edecek çok sayıda bilimsel analiz gerçekleştirilmiştir.” şeklinde konuştu. Kıraç’ın verdiği bilgiye göre 2023 İzmir Bölge Planı vizyonu belirlenirken sürdürebilir kalkınma, eşitlik ve sosyal içermeyle katılımcılık temel alınacak. Eğitimde inovasyon, beceri geliştirme, istihdamın arttırılması ve dezavantajlı gruplara yönelik pozitif ayrımcılık yapılacak. Yenilik, girişimcilik ve kümelenme ise temel kalkınma araçları olarak yer alacak. EXPO sürecinde İzmir’in şehir olarak pazarlanmasına yönelik çalışmalar, yeni plan döneminde de artarak devam edecek.

İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can da planın Türkiye’ye örnek olacağını belirterek, hazırlanmasında yereldeki aktörlerin katılımını önemsediklerini söyledi. Hazırlıklar çerçevesinde mayıs ayında bir çalıştay ve vatandaş toplantısı yapacaklarını bildiren Can, “Çalışmalara, yereldeki aktörlerin katılımını önemsiyoruz. Bunun için değişik zamanlarda değişik aktörlerle toplantılar yapacağız. Plan, EXPO 2020 adaylığı sürecinde yeni bir kalkınma modeli olacak.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER