ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 15:16

İzmir’de üç dereden bin 625 kamyon atık çıktı

İzmirde üç dereden bin 625 kamyon atık çıktı


İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU ekipleri, son beş ay içinde Meles, Arap ve Manda derelerinden toplam 26 bin ton atık malzeme çıkardı. Çamur pompaları ve susuzlaştırma havuzları kullanılarak yürütülen çalışmaların, amfibik dere temizlik makinesinin gelmesiyle hız kazanacağı bildirildi.

Yaz temizliği kapsamında derelerin denize çıkış ağızlarında birikerek, hem istenmeyen kokulara hem de suyun denize çıkışına engel olan malzemeler alınıyor. Yedi gün 24 saat etaplar halinde devam eden temizlik çalışmaları kapsamında öncelikle dere tabanında biriken organik ve inorganik malzemeler, uzun bomlu ekskavatörlerle temizleniyor. Geçen mayıs ayında başlayan çalışmalarda derelerden, bin 625 kamyon malzemeye eşdeğer atık çıkarıldı. Arap Deresi’nin Halkapınar kısmında ve Meles Deresi’nin büyük bir bölümünde temizliğin tamamlandığını belirten İZSU yetkilileri, periyodik olarak dere temizliklerini kışa kadar sürdüreceklerini açıkladı.

Tabandan çıkan çamurların koku yapmasını önlemek amacıyla, Arap Deresi’nin Çınarlı bölümünde susuzlaştırma havuzları oluşturuldu. Kokuyu önlemek amacıyla derelerden çıkan malzemeler, tek bir nokta olan bu bölgede havuzlara döküldü ve sönmemiş kireçle reaksiyona sokularak susuzlaştırıldı. Bu malzeme, hızla taşındı. Ayrıca iki yeni çamur pompası da derelerdeki malzemelerin hızla alınmasını sağladı. Manda Deresi’ndeki çalışmalar hakkında da bilgi veren yetkilileri, temizliğin daha çabuk yapılabilmesi için Bornova viyadük altından derenin körfeze açıldığı kısma kadar olan yaklaşık 1 kilometrelik bölümde servis yolu oluşturduklarını belirtti.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER