ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 15:50

İzmir Metrosu inşaatının keşif artışına Köşk’ten onay


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Üçyol-Üçkuyular metro hattında keşif artışı talebine onay çıktı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İzmirspor ve Hatay istasyonlarının çift yönlü çalışmasını sağlayacak keşif artışına onay verdi. CHP İzmir Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Musa Çam, keşif artışının 23 Nisan 2013 tarihi itibarıyla onaydan çıktığını bildirdi.

Milletvekili Çam, yaptığı yazılı açıklamada başta İstanbul, Ankara ve diğer AK Partili belediyeler olmak üzere keşif artış talepleri Bakanlar Kurulu’nda iki üç günde onaylanmasına rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sekiz aydır süren bekleyişin ardından imzalandığı eleştirisinde bulundu. Musa Çam, “Altı haftadır her pazartesi günü Başbakanlık'ı arayarak Bakanlar Kurulu’nda imzaların tamamlanıp tamamlanmadığını sorduğumda aldığım yanıt, bazı bakanların imzalarının eksik olduğudur. Her hafta toplanan Bakanlar Kurulu’nda imzaların sürekli eksik olması manidardır. Buradan da anlaşılmaktadır ki bilinçli bir şekilde kararnameler imzalanmamaktadır. Israrlı takibimiz sonucunda sekiz ay sonra dün, Sayın Cumhurbaşkanı tarafından kararname imzalanmıştır.” açıklamasında bulundu.

Bu arada 23 Nisan kutlamaları için İzmir’e gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da keşif artışının Cumhurbaşkanı Gül’ün önünde imza beklediğini söylemişti. Farklı müteahhitler tarafından inşa edilen Üçyol-Üçkuyular hattında, ihale bedelinin yüzde 96’sı kullanılınca keşif artışı zorunluluğu ortaya çıkmıştı. Keşif artışının çıkmaması sebebiyle yüklenici firma inşaatı durdurmuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER