ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 11:52

İzmir Bornovadaki demir ağaçları bakıma alındı


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova ilçesindeki Ağaçlı Yol’da bulunan 556 adet demir ağacını bakıma aldı. İlk etapta yarım asırlık 100’ün üzerinde ağaç taç budama yöntemiyle gençleştirildi.

Tarım Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı'na bağlı Yeşil Alan Bakım Şube Müdürlüğü ekipleri, yağmurdan ve rüzgârdan kırılan, dalları kuruyan demir ağaçlarını budayarak, hem yolda can ve mal güvenliğini hem de ağaçların enine değil, boyuna büyümesini ve böylelikle sağlıklı gelişmesini sağlıyor. Topraktan aldığı minerallerle büyüyen ağaçların kökten dallara giden yollarını azaltarak daha uzun ömürlü ve dinç olmalarını sağlayan ekipler, bozulan dalların oluşturduğu görüntü kirliliğinin de önüne geçiyor.

Latince adı "casuarina equisetifolia" olan demir ağacı, genellikle iğne yapraklı türlerden çam (pinus pinea) ile karıştırılıyor. Hızla büyüyen ve boyu 20-25 metreyi bulan demir ağacının çaprı ise 1 metreye ulaşıyor. Çamlardan farklı olarak istenen yerden budanabilen demir ağaçları, sert budamaya yatkınlığıyla biliniyor. Şehiriçinde yol ağacı olarak tercih edilen demir ağaçları, rüzgâr ve ses perdesi oluşturmak amacıyla da kullanılıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER