ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2014 Cuma 15:09

İzgün tuzla mücadele ediyor


Beslenme konusunda başta çocuklar olmak üzere ailelerine yönelik olarak Beslenme Okulu seminerleri düzenleyen İzgün Gıda, hizmet verdiği kurumlara tuz tüketimi konusunda farkındalık kazandırmak için tuzluk servisine son verdi.

İzgün Gıda Genel Müdürü Uğur Esen, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından günlük tuz tüketim miktarının 5-6 gram olarak belirlendiğini fakat bu oranın ülkemizde 18 gramı bulduğuna işaret ederek, gereğinden fazla tuz tüketiminin ciddi hastalıklara yol açabileceğini söyledi.

Konuya ilgi çekmek ve aşırı tuz tüketiminin neden olduğu hastalıklara engel olmak için masalardan tuzlukları kaldırdıklarını söyleyen Esen, “Başta yemek dağıtım şirketleri olmak üzere birçok kurum bu nokta yapması gerekenleri aciliyetle yerine getirmelidir. Çünkü her geçen gün aşırı tuz tüketimine bağlı olarak birçok hastalık baş göstermeye devam edecek.” dedi.

Dünyada meydana gelen ölümlerin yaklaşık 2.5 milyonunun aşırı tuz tüketimine bağlı olarak kalp krizi ve inmeden kaynaklandığını söyleyen Esen, “Bu oran hiç de göz yumulamayacak bir oran değil. Hal böyleyken sağlımız için son derece tehlikeli olan aşırı tuz tüketimine bir dur demenin vakti gelmiştir.” şeklinde konuştu.

Esen, günlük tuz ihtiyacının yediğimiz sebze ve meyvelerle karşılandığını buna ek olarak yemeğe konulan tuzun adeta hastalıklara davetiye çıkardığını söyledi.

Her konuda olduğu gibi çocukların ailelerini beslenme konusunda da örnek aldığını söyleyen Esen, daha yetişme çağındaki çocuklarımıza kötü örnek olmayalım. Gelecekte önemli sağlık sorunları ile boğuşmamaları için siz de sofralarınız da tuzu eksik edin.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER