ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 14:42

İşten çıkarttığı güvenlik görevlileri tepkili

İşten çıkarttığı güvenlik görevlileri tepkili


Bursa’da Koru Park AVM’de çalışan 53 güvenlik görevlisi, HAK–İŞ’e bağlı Öz İş Sendikası'na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldıklarını iddia etti.

Sendika binasında basın toplantısı düzenleyen güvenlik görevlileri adına açıklama yapan Yavuz Ağırman, kendisinin bir gün önce çıkartıldığını, diğerlerinin ise dün itibariyle işten çıkartıldığını dile getirdi. İşten çıkarmaların telefonla çalışanlara bildirildiğini belirten Ağırman, yaşananları şöyle anlattı: “Telefonda, ‘sendikal haklarınızdan vazgeçmezseniz, işe gelmeyin’ demişler. Biz aslında 20 gün önce zam istedik. Zam verilmeyince kanuni olarak sendikal hakkımız olduğunu öğrendik. Bunun üzerine Öz İş’e gelerek üye olduk. Üye olduktan 3 gün sonra ilk önce ben, bir gün sonra da diğer arkadaşlarımız işten çıkartıldı. Tazminatlarımız verilecek, ama sendikal haklardan dolayı çıkartıldığımız için biz hakkımızı arayacağız.”

Kendilerine 100 TL’lik zam istediklerini belirten Ağırman, “Bu yapılsaydı şu an bu arkadaşlarımız burada olmayacaktı. Biz de Koru Park çalışanıyız. Bütün çalışanlara yüzde 14 zam yapıldı yılbaşında, sadece temizlik ve güvenlik görevlilerine yüzde 4 zam yapıldı. Biz buna tepki gösterdik.” diye konuştu.

Öz Savunma ve Güvenlik İşçileri Sendikası (Öz-iŞ) Genel Mali Sekreteri Önder Arslan ise 53 çalışanın kendilerine üye olmasının ardından işten çıkartıldığını ifade etti. Yetki müracaatlarının yapılmasından sonra işten çıkartmaların yapılmasının sendikal faaliyet nedeniyle işten çıkartıldıkları anlamına geldiğini vurgulayan Arslan, şöyle konuştu: “Bütün arkadaşlarımız için işe dönüş davası açılacak. Yarından itibaren süreç başlıyor. Arkadaşlarımızın sendikal faaliyeti engellenmesinden doğan 12 maaş ile 20 maaş arasında bir hak kazanmış olacaklar. Arkadaşlarımız anayasal haklarını kullanmışlardır, bir suç işlememişlerdir. Maalesef Koru Park, sendikal haklarından dolayı işten çıkarmıştır. Orada zaten biz yetkili sendikayız. Biz yine orada sendikamız adına çalışanlarımızı savunacağız. Ayrılan arkadaşlarımızın da sonuna kadar haklarını takip edeceğiz.” 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER