ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 18:44

İstanbul ile Ankara arasındaki şehrin köyü susuzluk çekiyor

İstanbul ile Ankara arasındaki şehrin köyü susuzluk çekiyor


 İstanbul ve Ankara gibi iki metropolün arasında bulunan Bolu'da içme suyu sıkıntısı çeken köylüler çeşme başlarını mesken edindi. Ellerindeki bidonlarla 2 kilometre uzaklıktaki çeşmeden su taşıyan köylülerin 3 aydır su sıkıntısı çektiği belirtildi.

Bolu merkeze bağlı Yeni Güney köyünün Kayı Mahallesi yaklaşık 3 aydır içme suyu sıkıntısı çekiyor. 17 haneli mahallede oturan vatandaşlar evlerine 2 kilometrelik uzaklıktan eşek yardımıyla içme suyu taşıyor. Su taşıdıkları çeşmenin içilemez raporu olduğunu belirten mahalle sakinleri ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Çeşme suyunu kaynatıp kullanıyorlar.

Köylüler durumun tek sorumlusu olarak Bolu İl Özel İdaresini görüyor. Kendi hakları olan suların komşu köye verildiği iddia ediliyor. Üç aydır evlerinde banyo yapamadıklarını, içme suyunu ise içilmez raporu bulunan çeşmeden alıp kaynatarak içmek zorunda kaldıklarını belirten mahalle sakini Dursun Eker, "İl Özel İdaresi yetkilileri Muratlar köyüne öz Yeni Güney Köyü halkına ise yoz gibi bakıyor. Köyümüz Bolu'nun yaklaşık 500 yıllık köylerindendir. Cenazemiz olsa ölümüzü yıkayacak suyumuz yok. Böyle vicdansızlık olur mu? Bizim köyümüzün sınırları içersindeki kaynak suyumuzu ne hakla Muratlar köyüne verirler. Yangın olsa yangını söndürecek suyumuz yok. Yemeklerimizi, çamaşırlarımızı 13 yıl önce içilmez raporu verilen mahalle ortasındaki çeşmeden su alıp kullanıyoruz. Suyun ne olduğunu unuttuk. 21. Yüzyılda biz mahalle halkı olarak 2 kilometre öteden eşekle su taşıyoruz." dedi.

Kayı Mahallesi Muhtarı Hamza Arslan, mart ayında su için İl Özel İdare'ye dilekçe verdiğini belirterek, “Köyümüzün suyunun 6/5'i Muratlar köyüne, 5/1'i ise bize veriliyor. Bu su bize yeterli olmadığından evlerimizin çeşmesinden içme suyu akmaz oldu. Dilekçe verdim, komisyon incelemiş, su basılmaz raporu verdiler. Aylardır susuzuz. Hakkımızı mahkemede arayacağız.” dedi. 76 yaşında 4 çocuk babası 8 torun sahibi olan Bayram Ceylan, “Beni bu yaşta bu hale düşürenler utansın. Bir elimde baston bir elimde eşeğin yuları evime, çoluğuma çocuğuma su getirmek için bu sıcakta didiniyorum. Ben bu memlekete 4 yıl askerlik yaptım.Bizim suyumuzu ne halka alırlar. Eşeğimizle su taşıdığımızı görenler belki utanırlar ve hatalarından geri dönerler.” diye konuştu.

Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Bolu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahsin Akduman, şunları söyledi: "Köyün içme suyu ihtiyacı için Meşepınarı membaının 1996 yılında etüdü yapılarak 0,1 lt/ sn su Yenigüney Köyü Kayı Mahallesi'ne getirilmiştir. Mahalle halkı ayrıca mevcut çeşmelerin sularını da kullanmaktadır. Mahallenin mevcut içme suyu yeterlidir. Köy içme suyu tesisleri yapılarak bakımı ve işletmesi köy muhtarlığına devredilir. Her türlü arıza ve bakım muhtarlıkça gerçekleştirilir. Ancak yine 01 Temmuz 2013 tarihinde ve 08 Temmuz 2013 tarihinde Özel İdarenin su tesisat ustası ve bir kompresörle iki eleman yardımcı olmak maksadı ile görevlendirilerek tıkanan su boruları açılmıştır. Su sıkıntısı yaz aylarında düzensiz ve kontrolsüz su kullanımı ve bahçe sulamasından kaynaklanmaktadır. Köye muhtarlık tarafından su saati taktırılması ve işletmenin sağlıklı hale getirilmesi gerekmektedir." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER