ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 17:11

İslahiyeli esnaflar Çanakkale'yi ziyaret etti

İslahiyeli esnaflar Çanakkaleyi ziyaret etti


Gaziantep’in İslahiye ilçesinden bir grup esnaf, İstanbul ve Çanakkale’ye gezi düzenledi. İslahiyeli esnaflar üç günlük gezilerinde, İstanbul’daki tarihi mekanları gezdikten sonra ecdadın büyük kahramanlıklarıyla tarihe damga vurduğu şehitler diyarı Çanakkale’ye geçti. Şehitlikleri gezip dua eden gezi ekibi, milli ve manevi duyguların coştuğu güzel bir atmosferi yaşadı.

İstanbul’da Eyüp Sultan Camii, Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultan Ahmet Camii ve Yeni Cami'yi gezen ekip, boğaz turu ardından Gelibolu Yarımadası'na hareket etti. Gelibolu Yarımadası’nda Anzak askerleri ile Osmanlı askerlerinin çarpıştığı Kanlısırt Muharebesi'nin olduğu yer olarak bilinen Kanlısırt, Bombasırt, Conkbayırı, Seyit Onbaşı Anıtı, Ezineli Yahya Çavuş Anıtı, Alçıtepe, Şahindere Şehitliği ve Şehitlik Abidesi’ni gezen ekip duygulu anlar yaşadı.

Gezi ile ilgili görüşlerini dile getiren esnaf Mehmet Gözel, “Yapılan bu tür geziler sayesinde tarihimizi, ecdamızı, ecdadımızın bu vatanı nasıl ve ne şekilde kurtardıklarını öğrenme fırsatı bulduk, o güzel ve mübarek yerleri herkesin görmesi ve ziyaret etmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

İslahiyeli esnaflardan Cuma Ali Arslan da "Çanakkale’ye gelmekten, ecdadımızın savaştığı toprakları görmekten dolayı büyük bir mutluluk ve gurur içindeyiz. Bu tarz gezilerle tarihimizi ve kültürümüzü öğrenip bilinçleniyoruz. Bu geziyi organize eden arkadaşlara çok teşekkür ediyorum." diye ifade etti. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER